Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Konferencja prasowa „WALKA O PAMIĘĆ”

Zapraszamy na konferencję prasową poświęconą ocalonym od zniszczenia materiałom archiwalnym z Muzeum Belwederskiego i dokumentom Żołnierzy Niepodległości. Uroczystość odbędzie się 10 listopada 2015 roku o godz. 11.00 w siedzibie Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w sali im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Pragniemy zwrócić uwagę, że w okresie PRL szereg instytucji podporządkowanych władzom komunistycznym realizowało program wymazywania z historii pamiątek i dokumentów opisujących najnowszą historię Polski. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane dokumenty, które w okresie PRL zostały uratowane przed zniszczeniem. Gościem specjalnym będzie obecna emerytowana pracowniczka archiwów pani Danuta Filar, która osobiście ocaliła historyczne dokumenty Muzeum Belwederskiego przeznaczone do wybrakowania.

Program konferencji:
I. Prezentacja akt Żołnierzy Niepodległości: - kpt. Franciszka Paprockiego-Sochy, współtwórcy Zarzewia i Polskich Drużyn Strzeleckich oraz legionistów Włodzimierza i Stefana Mozołowskich (osobistego lekarza Marszałka Józefa Piłsudskiego), a także Zofii i Tadeusza Kowalskich, pracowników departamentu Wojskowego NKN i Legionów.
II. Prezentacja i uroczyste przekazanie do zbiorów AAN przez p. Danutę Filar uratowanych materiałów pochodzących z Muzeum Belwederskiego.
III. Prezentacja przedwojennego filmu „Od Komendanta do Marszałka” uratowanego przez Kazimierza Frankowskiego.
Konferencji będzie towarzyszyć również uroczyste posadzenie dębu ku czci tragicznie zmarłego w 1996 r. prof. Jerzego Skowronka Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Kontakt: Jan Annusewicz (AAN): tel. (22) 58 93 123; mob. 728 996 094; e-mail:
jan.annusewicz@aan.gov.pl

Autor: Jan Annusewicz