AKTUALNOŚCI
Artykuły
Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V1 i V2
Niezmiernie miło poinformować nam Państwa, że gotowe są już opracowane i wydane dzięki współpracy Archiwum Akt Nowych i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albumy "Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V1 i V2." prezentujące zachowaną unikatową dokumentację wywiadowczą z rozpracowywania niemieckiej broni V1 i V2, oraz archiwalia dotyczące inżyniera Antoniego Kocjana, jednego z głównych bohaterów tej akcji.
Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacja
W roku 2020 Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, we współpracy merytorycznej z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, zrealizowało kolejny projekt archiwalno-muzealny pn.: Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu – kontynuacja. Jest to kontynuacja zadania realizowanego w latach 2018-2019 w ramach Programu Kultura Cyfrowa, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Czytaj więcej o: Archiwum polonijne Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie zasobu - kontynuacjaPrzekazanie archiwum Krzysztofa Mordzińskiego
11 grudnia w siedzibie Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa związana z przekazaniem do zasobu archiwum Krzysztofa Mordzińskiego - działacza opozycji antykomunistycznej, wieloletniego prezesa Głównego Urzędu Miar, przewodniczącego Koła Zakładowego Solidarności w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa; od XI 1980 r. współzałożyciela i redaktora "Biuletynu Informacyjnego NSZZ Solidarność".
Czytaj więcej o: Przekazanie archiwum Krzysztofa MordzińskiegoPrzekazanie archiwum prof. Jana Żaryna
8 grudnia 2020 r. w siedzibie Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa z okazji przekazania do zasobu archiwum prof. Jana Żaryna, Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.
Przekazane przez prof. Jana Żaryna unikalne archiwalia zostały zebrane w trakcie jego działalności naukowej i społeczno-politycznej. Jest to jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji opisujących historię ruchu narodowego w wieku XX.
Czytaj więcej o: Przekazanie archiwum prof. Jana ŻarynaUrodziny Marszałka Piłsudskiego
153 rocznica urodzin Ignacego Mościckiego
153 lata temu w Mierzanowie k. Ciechanowa w rodzinie ziemiańskiej urodził się Ignacy Mościcki, chemik, polityk oraz prezydent RP w latach 1926-1939.
Kalendarz Adwentowy AAN
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Archiwum Akt Nowych prezentuje kalendarz adwentowy A.D. 2020. Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni do Wigilii Bożego Narodzenia. Jego tradycja sięga XIX wieku. W wielu chrześcijańskich domostwach popularnym stało się wieszanie obrazków dotyczących świąt w oczekiwaniu na przyjście Jezusa. Tradycja ta wzmacniała radość wśród domowników i tworzyła rodzinną atmosferę. Pod każdą z zamieszczonych bombek choinkowych kryje się kartka Bożonarodzeniowa pochodząca z zasobu Archiwum Akt Nowych. Mamy nadzieję, że odkrywanie poszczególnych kart pozwoli wprowadzić nas wszystkich w świąteczny nastrój.
Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej
W dniach 19-20 listopada Archiwum Akt Nowych uczestniczyło w projekcie edukacyjnym „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej”, realizowanym wspólnie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim.
Czytaj więcej o: Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Z tej okazji Archiwum Akt Nowych zaprasza do zapoznania się z najważniejszymi dokumentami z naszego zasobu https://www.aan.gov.pl/tworcyniepodleglosci/.
Uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego
4 marca 2008 roku w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana Malinowskiego, w tym archiwum 4 Kompanii Grupy "KRYBAR" Armii Krajowej oraz dokumenty rodziny Malinowskich. Dokumenty te były od ponad roku poszukiwane przez pracowników Archiwum Akt Nowych. Zbiór dokumentów został przekazany do zbiorów państwowych non profit, jako dar dla Narodu Polskiego. Uroczystość otworzył Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak. Głos zabrali również Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta, Zastępca Naczelnego Dyrektora NDAP Barbara Berska, sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. Zbigniew Oleksiak oraz przedstawiciele rodziny Malinowskich. Na uroczystości zebrało się liczne grono byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.
Czytaj więcej o: Uroczyste przekazanie do zasobu Archiwum Akt Nowych Akt Mariana MalinowskiegoRozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 0000-00-00 |
Data publikacji: | 0000-00-00 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 172313 |