Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zdzisław Krzyszkowiak w dokumencie archiwalnym

Archiwum Akt Nowych zaprasza do obejrzenia naszej nowej wystawy on-line poświęconej Zdzisławowi Krzyszkowiakowi.

Zdzisław Krzyszkowiak – „Krzyś” ur. się 03.08.1929 r. w Wielichowie koło Kościana, zm. 24.03.2003 r. w Warszawie. Lekkoatleta specjalizujący się w biegach długich. Nie bez powodu nazywany następcą Janusza Kusocińskiego. Był liderem kierowanego przez trenera Jana Mulaka, Wunderteamu”. Dwukrotny mistrz Europy na 5000 i 10000 metrów w Sztokholmie. Mistrz olimpijski w Rzymie w biegu z przeszkodami.  6-krotny rekordzista Polski.

Jego karierę sportową  określano popularnie „karierą z kolcami”, ponieważ biegał pięknie stylowo , dysponował wspaniałym finiszem, ale jedynie wtedy kiedy był zdrowy. Niestety, od wczesnego dzieciństwa prześladowały go choroby, a potem kontuzje i pech (np. podczas igrzysk w Melbourne zawodnik radziecki Kuc niechcący nadepnął mu kolcem na palec, Amerykanin Jones podczas biegu przeszkodowego spowodował upadek i ciężkie potłuczenia, a na dodatek jakiś przypadkowo spotkany psiak ugryzł go w łydkę i Polak nie wystartował w finale 3 km z przeszkodami). Mówiło się o nim, że częściej odwiedzał szpitale niż stadiony, ale  mimo tego uważał, że „jeśli się naprawdę chce, to na przekór  trudnościom i niepowodzeniom, można wdrapać się na każdy szczyt”. 

Z powodów narastających kontuzji i ze niezrozumiałego odsunięcia od trenowania kadry lekkoatletów trenera Jana Mulaka przez władzę, Krzyszkowiak zakończył przedwcześnie karierę zawodniczą po Igrzyskach w Wiecznym Mieście. Został trenerem,  jednym z jego podopiecznych był … obecny prezes PZPN Zbigniew Boniek. Niestety zdrowie dalej dawało o sobie znać, i Krzyszkowiak definitywnie pożegnał się ze sportem. Ukończył kurs wycieczek zagranicznych i w ten sposób pracował wiele lat.

W 1958 r. uznany za najlepszego sportowca według „Przeglądu Sportowego” oraz przez światowe agencje dziennikarskie uznany za najlepszego sportowca świata.

Laureat Nagrody im. Janusza  Kusocińskiego. Był też odznaczony medalami i orderami:  Zasłużony mistrz sportu, złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Krzyżem Oficerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski   oraz w uznaniu zasług na rzecz międzynarodowego ruchu olimpijskiego -Orderem Olimpijskim.

Autor: AAN