Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wystawa z okazji 3 maja

Przedstawiamy Państwu wybór  materiałów archiwalnych z naszego zasobu dotyczący obchodów święta Konstytucji 3 Maja w XX wieku, które odbywały się zarówno w Kraju, jak i za granicą. Dokumenty te powstały w różnych momentach najnowszej historii Polski obrazując jednocześnie ówczesną polityczną sytuację Polski.

230 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie i druga na świecie Konstytucję. Jej zamiarem było zlikwidowanie  wad ustrojowych opartych na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Zmieniła ustrój Państwa w monarchię dziedziczną, wysoce ograniczyła demokrację szlachecką. Niestety na skutek działań zaborców i konfederacji targowickiej te prawo nie przetrwało. Przez Sejm Grodzieński w 1793 r. zostało uznane za niebyłe, a upamiętnianie jej zakazane. Pomimo tego, pamięć o Konstytucji, jako o próbie włączenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów w nowoczesność nie zgasła i z roku na rok nabierała coraz większego znaczenia.

Autor: AAN