Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Na wieczną wartę odeszła Krystyna Mieczkowska sanitariuszka, uczestniczka Powstania Warszawskiego,wieloletnia współpracowniczka Archiwum Akt Nowych.

Pani Krystyna urodziła się 27 marca 1925 roku w Knurowie w rodzinie patriotycznej. Jej ojciec, z zawodu inżynier górniczy, walczył o niepodległą Polskę w szeregach Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Matka pochodziła z rodziny ziemiańskiej.

Po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku i wrześniowej klęsce Wojska Polskiego, jak wiele innych polskich rodzin, Krystyna Mieczkowska z najbliższymi w grudniu 1939 roku została zmuszona przez okupanta do opuszczenia swojego domu i wysiedlona do Generalnej Guberni.

W połowie 1940 r. Mieczkowska znalazła się w Warszawie, a w 1942 roku wstąpiła do konspiracji. Przyjęła pseudonim "Krystyna". Przeszła szkolenia ideologiczne, wojskowe i sanitarne I oraz II stopnia. Jednocześnie przez pewien czas pracowała jako łączniczka. Nie zaniedbywała również nauki. Uczyła się w gimnazjum imienia Emilii Plater, gdzie zdała maturę.

Należała do batalionu "Gustaw". Godzina "W" zastała ją na Starym Mieście w okolicach ul. Trębackiej i Koziej. Następnie znalazła się na Miodowej 15. Pełniła funkcję sanitariuszki w szpitalu na ul. Kilińskiego, a później w szpitalu przy ul. Hożej i Pięknej asystowała w grupie dr "Morwy".

Za swoją pracę została odznaczona Krzyżem Walecznych w 1944 roku. Wiele lat później odznaczono ją również Krzyżem Armii Krajowej i Wielkim Krzyżem Powstańczym.

Po wojnie znalazła się w Poznaniu, gdzie ukończyła studia inżynieryjne. W 1951 roku rozpoczęła pracę w Biurze Projektów. Jako starszy projektant przeszła na emeryturę w 1982 roku.

Przez wiele lat Krystyna Mieczkowska była aktywnym członkiem środowiska byłych żołnierzy batalionów NOW AK "Gustaw" - "Harnaś". Wspólnie z panią Barbarą Suragą zajmowała się porządkowaniem materiałów archiwalnych obu batalionów. 19 października 2011 roku pani Krystyna ze współpracownikami przekazała do zasobu AAN owoc wielu lat pracy w postaci uporządkowanego archiwum batalionu NOW - AK "Gustaw" - "Harnaś".

Autor: AAN