Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Na wieczną wartę odeszła Krystyna Mieczkowska sanitariuszka, uczestniczka Powstania Warszawskiego,wieloletnia współpracowniczka Archiwum Akt Nowych.

Pani Krystyna urodziła się 27 marca 1925 roku w Knurowie w rodzinie patriotycznej. Jej ojciec, z zawodu inżynier górniczy, walczył o niepodległą Polskę w szeregach Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Matka pochodziła z rodziny ziemiańskiej.

Po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku i wrześniowej klęsce Wojska Polskiego, jak wiele innych polskich rodzin, Krystyna Mieczkowska z najbliższymi w grudniu 1939 roku została zmuszona przez okupanta do opuszczenia swojego domu i wysiedlona do Generalnej Guberni.

W połowie 1940 r. Mieczkowska znalazła się w Warszawie, a w 1942 roku wstąpiła do konspiracji. Przyjęła pseudonim "Krystyna". Przeszła szkolenia ideologiczne, wojskowe i sanitarne I oraz II stopnia. Jednocześnie przez pewien czas pracowała jako łączniczka. Nie zaniedbywała również nauki. Uczyła się w gimnazjum imienia Emilii Plater, gdzie zdała maturę.

Należała do batalionu "Gustaw". Godzina "W" zastała ją na Starym Mieście w okolicach ul. Trębackiej i Koziej. Następnie znalazła się na Miodowej 15. Pełniła funkcję sanitariuszki w szpitalu na ul. Kilińskiego, a później w szpitalu przy ul. Hożej i Pięknej asystowała w grupie dr "Morwy".

Za swoją pracę została odznaczona Krzyżem Walecznych w 1944 roku. Wiele lat później odznaczono ją również Krzyżem Armii Krajowej i Wielkim Krzyżem Powstańczym.

Po wojnie znalazła się w Poznaniu, gdzie ukończyła studia inżynieryjne. W 1951 roku rozpoczęła pracę w Biurze Projektów. Jako starszy projektant przeszła na emeryturę w 1982 roku.

Przez wiele lat Krystyna Mieczkowska była aktywnym członkiem środowiska byłych żołnierzy batalionów NOW AK "Gustaw" - "Harnaś". Wspólnie z panią Barbarą Suragą zajmowała się porządkowaniem materiałów archiwalnych obu batalionów. 19 października 2011 roku pani Krystyna ze współpracownikami przekazała do zasobu AAN owoc wielu lat pracy w postaci uporządkowanego archiwum batalionu NOW - AK "Gustaw" - "Harnaś".

Autor: AAN