Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Przekazanie do zasobu AAN Archiwum Środowiska Oberlangen Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

6 maja 2009 r. (środa) o godzinie 12.00 w gmachu Archiwum Akt Nowych odbędzie się uroczyste przekazanie Archiwum Środowiska Oberlangen Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Okręg Warszawa. Środowisko to począwszy od 1971 r. pozyskiwało i gromadziło materiały dotyczące pobytu w niewoli niemieckiej po upadku Powstania Warszawskiego kobiet-żołnierzy, potraktowanych po raz pierwszy w historii na równi z mężczyznami jako jeńcy wojenni i skierowanych, zależnie od posiadanych stopni, do stalagów lub oflagu. Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyło ponad 5 tysięcy kobiet, do niewoli poszło ok. 3 tysięcy, natomiast 12 kwietnia 1945 r. w chwili uwolnienia stalagu VI C Oberlangen  przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w obozie znajdowało się 1 721 kobiet.

Zaczątkiem Archiwum Środowiska Oberlangen były dokumenty zachowane przez byłą komendantkę stalagów kobiecych w Fallingbostel i Oberlangen, por. dr Marię Irenę Mileską ps. "Jaga". Były to fragmenty dokumentacji obozowej, przekazanej w 1946 r. Ośrodkowi Wojskowemu nr 102 w Hange (Inspektorat Armii Krajowej), stamtąd przewiezione do Anglii, a następnie do Kraju. W ciągu wielu lat archiwum wzbogacało się o relacje, wspomnienia, pamiątki, korespondencję jeniecką, a nade wszystko o oryginalne dzienniki i pamiętniki, dokumentujące niejednokrotnie dzień po dniu historię tamtych dni. Zebrano także znaczną liczbę wierszy i piosenek powstałych w obozach, często odtwarzanych z pamięci wobec niemożliwego do ustalenia autorstwa. Przeprowadzono również kilka akcji ankietowych, obejmujących pytaniami okres okupacji, Powstania, niewoli i działalności po uwolnieniu obozu. Wspomnianą dokumentację uzupełnia zbiór artykułów i wydawnictw książkowych związanych tematycznie z zakresem działalności badawczej archiwum oraz kolekcja licząca kilkaset oryginalnych fotografii z okresu II wojny światowej, a także powojennych, obrazujących działalność Środowiska Oberlangen.

Autor: AAN