Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Korpus Bezpieczeństwa

Kolejne ważne materiały archiwalne przejęte przez Archiwum Akt Nowych!

W styczniu 2009 roku Archiwum Akt Nowych, w ramach akcji przejmowania materiałów archiwalnych przez powstałe w 1999 roku Archiwum Czynu Niepodległościowego, przejęło przechowywane do tej pory w rękach prywatnych dokumenty Komendy Głównej Korpusu Bezpieczeństwa.

. Są to niezwykle cenne i rzadkie materiały ilustrujące dokonania i wkład żołnierzy K.B. w walkach Powstania Warszawskiego. Znajdują się tam rozkazy personalne, wnioski odznaczeniowe i awansowe podpisane przez Komendanta K.B. płk. Leona. Są to rozkazy odznaczeniowe nadające za wybitną działalność podziemną, męstwo i odwagę w okresie konspiracji oraz PW Krzyż Wyzwolenia, Krzyż Walecznych i Order Virtuti Militari. Materiały pochodzą z okresu między 24 lipca a 2 października 1944 roku. Na dokumentach są doskonale zachowane oryginalne pieczątki Komendy Głównej Korpusu Bezpieczeństwa. Ponadto są też rozkazy odznaczeniowe Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych AL., K.B. i PAL podpisane przez Dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych gen. dyw. Juliana Skokowskiego. Zachował się także odpis rozkazu nadania Brązowego Krzyża Wyzwolenia poległym śmiercią bohaterską członkom Oddziału Specjalnego K.B. "Skała" walczącego pod dowództwem majora "Czarnego Jana - Leona" na Podkarpaciu w okresie między 3 października a 20 listopada 1943 r. Jest także ważna dla badaczy zajmujących się historią K.B. notatka Izwiestji nr 210 (8512) z 3 września 1944 r. informującej o poparciu części KB PKWN i podporządkowaniu się gen. Michałowi Roli - Żymierskiemu.
Bardzo dobry stan zachowania oraz dokładna identyfikacja członków KB jest niezwykle cenna dla historyków zajmujących się Korpusem Bezpieczeństwa.
Archiwum Czynu Niepodległościowego poszukuje dalszej części Archiwum OW K.B. z okresu 1942 - 1944, którego kserokopie zostały już odnalezione w zbiorach prywatnych.

 Korpus Bezpieczeństwa to wojskowa organizacja konspiracyjna, której korzenie sięgają Organizacji Wojskowej powstałej w październiku 1939 roku i założonej przez Witolda Orzechowskiego ps. Longinus. W 1942 roku OW została przemianowana na Kadrę Bezpieczeństwa, a w lipcu tego roku KB podporządkowało się Komendzie Głównej Armii Krajowej, gdzie bezpośrednim kierownikiem KB został szef Oddziału VIII, Szefostwa Biur Wojskowych, Ludwik Muzyczka ps. Benedykt. Wówczas zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego ps. Grot, zamieniono KB w Wojskowy Korpus Służby Bezpieczeństwa. W listopadzie 1943 Kadra Bezpieczeństwa została ostatecznie przemianowana na Korpus Bezpieczeństwa. W jego skład wchodziło kilka mniejszych organizacji konspiracyjnych. Były to: Strażacki Ruch Oporu "Skała", Zbrojne Wyzwolenie, Związek Powstańców Śląskich. W swojej politycznej działalności Korpus podlegał Radzie Obrony Narodu. Jego praca polegała na pracy dywersyjno - sabotażowej, propagandowej, przygotowaniu kadry administracyjnej do pracy po wyzwoleniu na ziemiach zachodnich i północnych kraju. KB działała na terenach województwa warszawskiego, krakowskiego, lubelskiego, łódzkiego, kieleckiego i wileńskiego. Jego członkowie pracowali również w Toruniu, Bydgoszczy, Gdyni i Katowicach. KB posiadała także niewielką ilość oddziałów partyzanckich.
Pod koniec lipca 1944 r. Komendant Główny KB płk Andrzej Petrykowski ps. Tarnawa wraz z oficerem sztabu płk Leonem Bąkowskim ps. Rawicz oraz z częścią członków Komendy, udał się do Lublina. Tam nawiązano kontakt z LWP i PKWN oraz podporządkowano się tym organom.
W skład KB według różnych źródeł wchodziło od 600 do 1200 ludzi. Jego oddziały pod dowództwem szefa sztabu KB płk. Leona Korzewnikjanca ps. Doliwa taktycznie podporządkowały się AK.

Autor: AAN