Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Pierwsza rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

24 lutego 2022 roku po raz kolejny nasza część Europy stała się świadkiem tragedii śmierci, ran i nieprzejednanej nienawiści… i po raz kolejny odpowiedzią społeczeństw krajów naszego regionu stało się bohaterstwo, odwaga, gotowość do poświęceń i chęć niesienia pomocy.

Polskie społeczeństwo znów pokazało, że w obliczu tragedii potrafi zjednoczyć siły na rzecz dobra. Zbiórki darów ruszyły w całym kraju, a ośrodki pomocy i punkty informacyjne powstały wszędzie tam gdzie tylko pojawili się potrzebujący. Grupy uchodźców od pierwszych dni konfliktu mijały się na przejściach granicznych z kolumnami transportowymi darów i tymi, którzy ruszyli na Ukrainę jako wolontariusze lub ochotnicy gotowi walczyć. Symbole solidarności Polski z Ukrainą zagościły w domach, szkołach, kościołach i urzędach. Miejscem schronienia i pomocy dla uchodźców stała się również Warszawa, a w akcji zbiórek i wolontariatu wzięło też udział Archiwum Akt Nowych. Kolejna karta historii którą należało zarchiwizować została zapisana. Prezentując wybrane fotografie wykonane przez naszych pracowników zachęcamy Państwa do podzielenia się swoimi materiałami z działań na rzecz uchodźców. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć świadectwa tego ważnego okresu by stanowiły naukę i inspirację dla kolejnych pokoleń. Pamiętajmy też aby dalej nieść pomoc, na tyle, na ile możemy.