Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Pierwsza rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

24 lutego 2022 roku po raz kolejny nasza część Europy stała się świadkiem tragedii śmierci, ran i nieprzejednanej nienawiści… i po raz kolejny odpowiedzią społeczeństw krajów naszego regionu stało się bohaterstwo, odwaga, gotowość do poświęceń i chęć niesienia pomocy.

Polskie społeczeństwo znów pokazało, że w obliczu tragedii potrafi zjednoczyć siły na rzecz dobra. Zbiórki darów ruszyły w całym kraju, a ośrodki pomocy i punkty informacyjne powstały wszędzie tam gdzie tylko pojawili się potrzebujący. Grupy uchodźców od pierwszych dni konfliktu mijały się na przejściach granicznych z kolumnami transportowymi darów i tymi, którzy ruszyli na Ukrainę jako wolontariusze lub ochotnicy gotowi walczyć. Symbole solidarności Polski z Ukrainą zagościły w domach, szkołach, kościołach i urzędach. Miejscem schronienia i pomocy dla uchodźców stała się również Warszawa, a w akcji zbiórek i wolontariatu wzięło też udział Archiwum Akt Nowych. Kolejna karta historii którą należało zarchiwizować została zapisana. Prezentując wybrane fotografie wykonane przez naszych pracowników zachęcamy Państwa do podzielenia się swoimi materiałami z działań na rzecz uchodźców. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć świadectwa tego ważnego okresu by stanowiły naukę i inspirację dla kolejnych pokoleń. Pamiętajmy też aby dalej nieść pomoc, na tyle, na ile możemy.