Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Generał Leopold Okulicki, m.in. ps. Niedźwiadek, Biedronka, Termit

Leopold Okulicki urodził się 12 listopada 1898 roku w rodzinie chłopskiej, we wsi Bratucice koło Okulic w powiecie bocheńskim. Jego naukę w gimnazjum w Bochni przerwał wybuch I wojny światowej. Wstąpił do 3 pułku piechoty Legionów Polskich. Do Wojska Polskiego wstąpił w listopadzie 1918 roku. Został oficerem 4 pułku piechoty Legionów. Brał udział w obronie Lwowa, oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Był kilkakrotnie ranny.

Egzamin maturalny zdał w 1919 roku. W 1925 roku ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie. W 1928 roku został mianowany majorem, w 1936 roku podpułkownikiem dyplomowanym. W Wojsku Polskim zajmował wiele stanowisk dowódczych, m.in. w Oddziale III Sztabu Głównego Wojska Polskiego, następnie szef Wydziału Sytuacyjnego i zastępca szefa Wydziału Zachód.

Podczas wojny obronnej 1939 roku oficer łącznikowy Naczelnego Wodza. Brał udział w obronie Warszawy. W konspiracji w Służbie Zwycięstwu Polski, był komendantem Okręgu w Łodzi, potem Związku Walki Zbrojnej. Od 1940 roku komendant ZWZ we Lwowie. Pułkownikiem mianowany w maju 1940 roku. Aresztowany przez NKWD przeszedł ostre śledztwo na moskiewskiej Łubiance. Zwolniony z więzienia w 1941 roku. Wyszedł na Bliski Wschód z armią gen. Władysława Andersa. Tu dowodził 7 Dywizją Piechoty. Później pełnił służbę w Oddziale Personalnym Naczelnego Wodza w Londynie (do maja 1944 roku).

W maju 1944 roku zrzucony do Polski jako cichociemny oraz mianowany generałem brygady. Uczestnik Powstania Warszawskiego 1944 r. 6 września 1944 r. mianowany p.o. szefa sztabu Komendy Głównej AK. Od 3 listopada 1944 roku pełniący obowiązki komendanta głównego AK a od 21 grudnia komendant główny AK.

19 stycznia 1945 roku wydał rozkaz o rozwiązaniu AK, zwalniający żołnierzy z danej przysięgi. Już od lipca 1944 roku stał na czele organizacji NIE mającej zastąpić Armię Krajową. Pod koniec marca 1945 roku podstępnie aresztowany przez NKWD z piętnastoma innymi przywódcami państwa podziemnego. Po przewiezieniu do Moskwy oskarżony w sfingowanym procesie. Skazany na 10 lat więzienia. Prowadził głodówkę. Zmarł na moskiewskiej Łubiance 24 grudnia 1946 roku. Być może został zgładzony przez sowietów.

W październiku 1945 został skreślony z ewidencji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Decyzją Plenum Sądu Najwyższego ZSRR 19 kwietnia 1990 roku został zrehabilitowany.

W 1984 roku prezydent USA Ronald Regan nadał mu order Legion of Merit za zasługi w zwycięstwo nad Niemcami hitlerowskimi.

Gen. Leopold Okulicki był m.in. odznaczony Orderem Orła Białego, Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.

Autor: AAN