Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Dzień Unii Europejskiej

9 maja 1950 roku Robert Schuman dwukrotny premier Francji ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jej celem było  zapobieżenie w przyszłości powstawania wojen między historycznymi rywalami Niemcami i Francją, tak , aby było to „nie tylko nie do pomyślenia, ale i materialnie niemożliwe”. Połączenie interesów gospodarczych i podniesienie stopy życiowej obywateli miało zjednoczyć dawniej zwaśnione państwa i zjednoczyć pokojowo Europę. Z czasem EWWiS przeistoczyło się w Unię Europejską.

Polska po upadku komunizmu rozpoczęła starania o wejście do struktur UE. Jesteśmy jej członkiem od 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.    

Na pamiątkę deklaracji Schumana obchodzimy Dzień Unii Europejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą on-line opartą o nasz zasób, gdzie pokazujemy materiały archiwalne  dotyczące integracji Polski z UE.

Autor: AAN