Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kobiety Uczone: Elżbieta Zawacka (19.03.1909 – 10.01.2009)

Niniejszą wystawą rozpoczynamy cykl dedykowany Polkom zapisanym w nauce. Pierwszy z nich poświęcamy Elżbiecie Zawackiej ps. „Zo”, pamiętanej przede wszystkim jako spadochroniarz cichociemna, drugiej w Wojsku Polskim kobiecie generałowi.

Elżbieta Zawacka była jednak również profesorem nauk humanistycznych.

Maturę zdała w mieście swojego urodzenia – Toruniu – w Żeńskim Gimnazjum Humanistycznym. Następnie studiowała matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. Pracę magisterską pt. „Równania różniczkowe perjodów całek eliptycznych” obroniła w 1935 roku. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka w Otorowie, Sompolnie i Toruniu, a od 1937 r. w Tarnowskich Górach. W czasie II wojny światowej była w służbie kurierskiej Armii Krajowej. Jako jedyna kobieta została „cichociemnym”, zrzucona do Polski we wrześniu 1943 roku. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie studiowała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Równocześnie podjęła pracę w Polskim Instytucie Służby Społecznej, Ministerstwie Obrony Narodowej (jako instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet) i nauczycielską. Aresztowania została w 1951 roku przez władze bezpieczeństwa. Po wyjściu z więzienia w 1955 roku była nauczycielką w Sierpcu i Toruniu. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w 1965 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawa nosiła tytuł „Szkoła korespondencyjna i jej uczniowie”. Podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku a następnie na Uniwersytecie Gdańskim. Habilitację otrzymała w 1973 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pracowała potem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zajmując się andragogiką. W 1996 roku mianowana profesorem nauk humanistycznych. Była współzałożycielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz inicjatorką powstania Fundacji „Archiwum Pomorskie AK” w Toruniu.

Autor: AAN