Zmarł darczyńca Archiwum Akt Nowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 listopada 2015

W sobotę 14 listopada 2015 roku zmarł Michał Agaton Jankowski, syn Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”.

Michał Agaton Jankowski urodził się 28 sierpnia 1947 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1980 do 1981 r. był wiceprzewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” na tym wydziale.

Po wprowadzeniu stanu wojennego włączył się w działalność opozycyjną. Związał się z wydawnictwem CDN i Tygodnikiem Mazowsze”.

W latach 1993-2002 i 2008-2010 pełnił funkcję doradcy ministra, zastępca dyrektora i dyrektora Departamentu Informatyki Ministerstwa Finansów. W okresie 2002-2008 był zastępcą dyrektora Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Narodowego Banku Polskiego.

Wiosną 2012 roku przekazał do Archiwum Akt Nowych spuściznę archiwalną po swoim ojcu, Stanisławie Jankowskim ps. „Agaton”, w którym znajdują się przede wszystkim dokumenty osobiste Stanisława Jankowskiego przed i po wybuchu II wojny światowej jak notatki ze studiów, paszport wydany przez Poselstwo Polskie w Kownie, legitymacja członka Armii Polskiej we Francji, zeszyty ćwiczeń sanitarnych ze Szpitala Ujazdowskiego w 1939 roku, czy fotografie wykonane w Szkocji w trakcie wojny. Ponadto Stanisław Jankowski zebrał w swoim archiwum bardzo ciekawą dokumentację związaną z jego powojenną praca architekta w Warszawie. Możemy tam odnaleźć m.in. plan Odbudowy Warszawy stworzony przez Biuro Odbudowy Stolicy, dziennik pracowni M.D.M. opracowany przez Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego, a także opracowanie Stanisława Jankowskiego, The reconstruction of Warsaw, 1945- 1970 25 – Rocznica powołania Służby Planowania Przestrzennego Warszawy.

Michał Agaton Jankowski był Odznaczonym odznaką Zasłużony działacz Kultury oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jego Pamięci!

Jan Annusewicz

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Archiwum Akt Nowych
Data utworzenia:2015-11-20
Data publikacji:2015-11-20
Osoba sporządzająca dokument:Jan Annusewicz
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Przeździecka
Liczba odwiedzin:3055