Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Archiwalia Batalionu AK „Czata 49” w AAN

31 sierpnia 2023 roku w Archiwum Akt Nowych odbyło się uroczyste przekazanie materiałów archiwalnych Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionu AK „Czata 49” ze Zgrupowania AK „Radosław” do zasobu AAN.

Wśród przekazanych archiwaliów znajduje się zbiór fotografii z okresu Powstania Warszawskiego i z czasów działalności Środowiska, dokumentujących troskę kombatantów o pamięć o poległych kolegach i koleżankach oraz projekty miejsc pamięci. Wspaniałe świadectwo wierności i bliskości stanowi dokumentacja niesienia wzajemnej pomocy i opieki wśród kombatantów, którzy jej wymagali. W zbiorze znajdują się również ankiety personalne, korespondencja i wspomnienia z Powstania.

Archiwalia te zostały przekazane przez ostatniego przewodniczącego Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionu AK „Czata 49” – śp. kpt. Tadeusza Romana ps. „Kowalski” Piotrowi i Anecie Czerepukom, prowadzącym Szkolną Grupę Rekonstrukcji Historycznej Batalion AK „Czata 49”, która opiekowała się ostatnimi z kombatantów oddziału. Zgodnie z wolą kpt. Tadeusza Romana archiwalia po uporządkowaniu i uzupełnieniu zostały przekazane przez Państwa Czerepuków do zasobu Archiwum Akt Nowych, aby służyć popularyzacji wiedzy o Powstaniu wśród młodzieży i wojska.

Batalion AK „Czata 49” został sformowany w oparciu Centralę Zaopatrzenia Terenu – konspiracyjną strukturę Komendy Głównej Armii Krajowej wspierającą terenowe placówki Kierownictwa Dywersji. Wchodząc w skład Zgrupowania AK „Radosław” przeszedł w Powstaniu Warszawskim cały szlak bojowy Wola-Stare Miasto-Śródmieście-Czerniaków-Mokotów.

Na uroczystość przekazania archiwaliów przybyli m.in. powstaniec warszawski Juliusz Kulesza, rodziny powstańców z Batalionu AK „Czata 49”, Środowisko Batalionu AK "Pięść, delegacje wojskowe z jednostek kontynuujących tradycje Armii Krajowej m.in. z Batalionu Dowodzenia WOT, 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka podlegającego 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe grup rekonstrukcyjnych z Warszawy i Gdańska oraz zasłużeni dla badań nad Powstaniem historycy, badacze i pasjonaci. Termin uroczystości był rocznicowym upamiętnieniem walki z Powstania Warszawskiego jaką żołnierze Batalionu AK „Czata 49” stoczyli 31 sierpnia 1944 roku na Placu Bankowym podczas desantu kanałowego, w ramach operacji przebicia oddziałów powstańczych ze Starówki do Śródmieścia.

W trakcie uroczystości zostały również zaprezentowane oryginalne archiwalia dotyczące Batalionu AK „Czata 49” znajdujące się w zasobie Archiwum Akt Nowych.