Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Fort III Pomiechówek w archiwaliach AAN

Są miejsca, których historię wciąż dopiero odkrywamy…

Nazwa „Fort III Pomiechówek” powinna być znana każdemu Polakowi. Położone 20 kilometrów na północ od Warszawy mury jednego z dawnych fortów Twierdzy Modlin skrywają bowiem pamięć o jednym z największych miejsc kaźni Polaków i Żydów, dokonywanej przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Już w roku 1939 fortyfikacja była broniona przez żołnierzy Wojska Polskiego, po kapitulacji Twierdzy Modlin w utworzonym prowizorycznym obozie Niemcy trzymali polskich jeńców. Następnie miejsce to było wykorzystywane przez Niemców jako obóz przejściowy dla wysiedlanych Polaków i Żydów. Już na tamtym etapie w obozie panował głód i choroby. Obiekt przystosowano następnie do roli więzienia karno-śledczego Gestapo. Kazamaty fotu stały się miejscem przetrzymywania, katowania i egzekucji członków polskiego podziemia, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej.

Liczbę osób, które przeszły przez obóz szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Liczba ofiar nie jest w pełni znana do dziś. Pierwsze prace ekshumacyjne przeprowadzono już w pierwszych latach po wojnie, jednak prace badawcze prowadzone w latach 2018-2020 przez IPN ujawniły kolejne doły śmierci.

Tragiczna historia Fortu III Pomiechówek wymaga dalszych badań. Każda z ofiar zasługuje na przywrócenie nazwiska.  To właśnie dlatego Archiwum Akt Nowych podjęło współpracę z Fundacją Fort III Pomiechówek, która od kilku lat działa prężnie na rzecz pamięci ofiar i zabezpieczenia samego Fortu.

Z tej okazji prezentujemy wybrane materiały pochodzące z zasobu Archiwum Akt Nowych dotyczące historii Fortu III Pomiechówek. Są to m.in. wzmianka o obozie pochodząca z dokumentacji Delegatury Rządu na Kraj, kopie listów przesłanych przez więźniów Fortu oraz zdjęcia z powojennych ekshumacji.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://www.forttrzecipomiechowek.org/facts gdzie znajdą Państwo wiele informacji na temat tego miejsca oraz obserwowania profilu https://www.facebook.com/fundacjaforttrzecipomiechowek/?locale=pl_PL na którym Fundacja na bieżąco informuje o prowadzonych projektach.

Razem możemy lepiej zadbać o prawdę i pamięć o Forcie III Pomiechówek.

Autor: AAN