Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Polska Partia Niepodległościowa

22 stycznia 1985 r., w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, utworzona została Polska Partia Niepodległościowa (PPN). Głównymi inicjatorami założenia partii byli m.in. Tadeusz Stański i Romuald Szeremietiew. PPN była ugrupowaniem odwołującym się do ideałów prawicowych. Jej członkowie określali siebie jako „nową prawicę polską” i odrzucali komunistyczny reżim nad Polską wyrażony totalitarną zasadą „Kierowniczej Roli Partii”. Podkreślali również,  że Kościół katolicki stanowił nieodłączny element życia państwa i narodu. 

Głównym organem decyzyjnym w PPN była Konwencja Krajowa – tj. zjazd delegatów. Pomiędzy kongresami partią zarządzała  Rada Naczelna i jej prezydium. W skład prezydium wchodzili: prezes i przewodniczący rady – Romuald Szeremietiew, a także członkowie prezydium – Marian Banaś, Ryszard Anders, Tadeusz Stański i Lech Jęczmyk. PPN posiadała kilkanaście swoich pism np. Polska Niepodległa, Powstaniec Wielkopolski. W maju 1987 r. PPN była jednym z członków Porozumienia Partii i Organizacji Niepodległościowych (PPiON). Kolejno w latach 1989– 1992 PPN podjęła legalną działalność i weszła w skład założonej przez Jana Olszewskiego partii Ruch dla Rzeczypospolitej.

Autor: AAN