Wystawa dotycząca działalności Komisji Zakładowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" Zakładów Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie.

Archiwum Akt Nowych w porozumieniu z proboszczem Katedry św. Floriana w Warszawie ks. Bogdanem Kowalskim oraz panią Aliną Cybulą-Borowińską, działaczką NSZZ Solidarność przy Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych w Warszawie, zorganizowało wystawę rocznicową związaną z podwójną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego oraz proklamowania bezterminowego strajku okupacyjnego pracowników ZWUT przez Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

". Decyzja o wprowadzeniu w życie strajku wiązała się z postanowieniem Komisji Krajowej wzywającym do strajku w przypadku, kiedy władza zdecydowałaby się zaatakować związek. Dlatego pierwszego dnia roboczego po ogłoszeniu stanu wojennego, tj. 14 grudnia 1981r. Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" ZWUT proklamowało bezterminowy strajk okupacyjny załogi. Następnie Prezydium przekształciło się w Komitet Strajkowy. Pracownicy zakładów z warszawskiej Pragi przerwali pracę i przyłączyli się do protestów. Należy podkreślić, że podjęcie decyzji o wzięciu udziału w strajku był całkowicie dobrowolny. Osoby, które musiały na pewien czas opuścić zakład otrzymywały przepustki upoważniające do powrotu, a ci, którzy nie mogli pozostać na noc, ze względów osobistych, rodzinnych, czy zdrowotnych deklarowały kontynuację protestu od rana następnego dnia. Około północy do strajkujących przybyli wszyscy członkowie Dyrekcji ZWUT z apelem o rozwiązanie strajku, przedstawiając gwarancję całkowitej niekaralności za udział w proteście W razie odmowy poinformowano, że służby bezpieczeństwa posiadały listy imienne, według których będą prowadzić zatrzymania i przesłuchania. Pomimo tej groźby strajkujący nie zmienili swojego stanowiska. Nad ranem okazało się, że od strony Dworca Wschodniego nadciągały zbrojne oddziały ZOMO. Doszło do pacyfikacji strajku. Zatrzymano kilku pracowników, w tym Przewodniczącego Komisji Zakładowej, grożąc ich aresztowaniem i siłowym rozpędzeniem strajkujących. Zdecydowano, zatem o zawieszeniu strajku. Po odjechaniu oddziałów ZOMO podjęto dyskusję o odwieszeniu strajku, gotowi byli do tego także liczni pracownicy, którzy rano wrócili do zakładu po nocnej przerwie, ale ponieważ nie było już w Warszawie żadnego punktu oporu zrezygnowano z kontynuowania tego protestu. Wystawa znajdująca się w Katedrze składa się z 10 plansz, na których umieszczono skany dokumentów, fotografii, ulotek upamiętniających strajk oraz wiele innych wydarzeń pochodzących z okresu stanu wojennego. Będzie można ją obejrzeć do 24 grudnia tr. Archiwum Akt Nowych zwraca się z apelem o kontakt i przekazywanie materiałów archiwalnych związanych z okresem stanu wojennego.

Autor: AAN