100. rocznica podpisania Traktatu Ryskiego

18 marca 2021

Z okazji setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką Archiwum Akt Nowych 18 marca 2021 r. udostępni mediom oryginalne dokumenty dotyczące rokowań pokojowych w Rydze, w tym archiwalia przewodniczącego polskiej delegacji Jana Dąbskiego znajdujące się w zasobie AAN. To niezwykle cenne archiwum zostało przekazane non profit do AAN przez jego rodzinę 18 marca 2016 r.

Wśród prezentowanej dokumentacji znajdują się m.in. oryginalna mapa służąca w trakcie rokowań do wyznaczenia granicy polsko-sowieckiej, pierwodruki publikacji traktatu, oraz dokumentacja, korespondencja, notatki, rozliczenia finansowe, protokoły z posiedzeń oraz zdjęcia uczestników rozmów pokojowych w Rydze, wśród których byli zarówno eksperci jak i pracownicy sekretariatu czy też fotografia krążownika angielskiego, na którym przypłynęli przedstawiciele polskiej delegacji. Większość z prezentowanych materiałów zostaje udostępniona po raz pierwszy szerszej publiczności.

Z tej okazji Archiwum Akt Nowych udostępnia także stronę internetową poświęcona Traktatowi Ryskiemu www.aan.gov.pl/traktatryski, na której znaleźć można prezentowane dokumenty.

Na dziedzińcu Archiwum Akt Nowych prezentowana jest również wystawa plenerowa „Od wojny do pokoju. Traktat Ryski 18 marca 1921 roku”, zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Wystawie będzie towarzyszył katalog.

18 marca na kanale TVP Historia o godz. 18.25 transmitowana będzie debata historyczna zorganizowana przez Archiwum Akt Nowych i TVP Historia. W debacie prowadzonej przez red. Piotra Gursztyna wezmą udział profesorowie Janusz Odziemkowski, Mariusz Wołos i Marek Kornat.

AAN

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Archiwum Akt Nowych
Data utworzenia:2021-03-18
Data publikacji:2021-03-18
Osoba sporządzająca dokument:AAN
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Augustynowicz
Liczba odwiedzin:270