Janusz Kusociński (1907 - 1940)

Janusz Kusociński ps. „Kusy”, ur. się 15.01.1907 r. w Warszawie, zm. 21.06.1940 r. w Palmirach.

Lekkoatleta, który nie planował związania się z bieżnią, bowiem preferował piłkę nożną. Jako zawodnik reprezentował dwa warszawskie kluby – „Sarmatę” i „Warszawiankę”. Biegaczem został z przypadku, ponieważ, kiedy miał 19 lat zastąpił kontuzjowanego kolegę w biegu sztafetowym. Okazało się, że ma talent do biegania i tak już zostało. Największym sukcesem sportowym Kusocińskiego było zwycięstwo w biegu na 10.000 m. podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles i rekord olimpijski w czasie 30.11.4.  W biegu tym walczył równocześnie ze znakomitymi biegaczami fińskimi oraz bólem (jego nogi po biegu były nabrzmiałe wodą, pęcherzami i krwią). Dwa lata później na Mistrzostwach Europy w Turynie zdobył srebrny medal w biegu na 5000 m.

W 1931 r. wygrał plebiscyt na najlepszego sportowca według „Przeglądu Sportowego”.

Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska, został wcielony do kompanii karabinów maszynowych 2 batalionu 360 Pułku Piechoty. Był dwukrotnie ranny.  Z rozkazu gen. Juliusza Rómmla został odznaczony Krzyżem Walecznych.  Po upadku Warszawy raz z znanymi sportowcami jak Maria Kwaśniewska, Jadwiga Jędrzejowska, czy Ignacy Tłoczyński założył Gospodę Sportowców „Pod Kogutem” przy ul. Jasnej 6. Jednocześnie czynnie włączył się w działalność konspiracyjną. Wstąpił do Organizacji Wojskowej „Wilki” przyjmując pseudonim „Prawdzic”. Na wskutek denuncjacji został aresztowany przez Gestapo. W nocy z 20 na 21 czerwca 1940 r. został zamordowany przez Niemców dokonujących w Palmirach masowej egzekucji ludności polskiej.

Dzięki inicjatywie innej wielkiej lekkoatletki Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej w hołdzie i ku pamięci „Kusego” od 1954 roku corocznie odbywa się lekkoatletyczny Memoriał Janusza Kusocińskiego.

Autor: AAN