DZIEŃ ARCHIWISTY w Archiwum Akt Nowych i Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zostań rodzinnym archiwistą!

26 września 2019

Jak możemy dbać o swoje domowe archiwa? Jak odpowiednio selekcjonować dokumenty, fotografie i nagrania? W jaki sposób właściwie je przechowywać, zabezpieczać i digitalizować? Więcej na ten temat dowiecie się już 30 września podczas Dnia Archiwisty w Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych!

PROGRAM

9:00-14:00 STWÓRZ SWOJE DRZEWO GENEALOGICZNE – warsztaty dla dzieci i młodzieży
Podczas warsztatów zaprezentujemy proces tworzenia drzewa genealogicznego jako pomoc dydaktyczną w nawiązaniu do zajęć lekcyjnych na ten temat.
Prowadzenie: Katarzyna Wysoczyńska, Jan Annusewicz, dr Leszek Zakrzewski, AAN

Obowiązują zapisy.

10:30-12:00 WARSZAWA (NIE)ODZYSKANA – warsztaty dla młodzieży
II wojna światowa sprawiła, że wiele ważnych miejsc na mapie Warszawy zniknęło bezpowrotnie. Na szczęście w archiwach – w tym w archiwach domowych – przetrwało mnóstwo zdjęć dawnej Warszawy. W czasie warsztatów wrócimy więc do tego, co utracone. Przyjrzymy się archiwalnym zdjęciom Dworca Głównego, Wielkiej Synagogi, pałacu Saskiego czy portu lotniczego na Mokotowie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, z jakich względów zdecydowano się na rekonstrukcję niektórych zabytków, innych zaś nie. W warsztatach zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów NAC, portalu Szukaj w Archiwach oraz archiwów domowych.
Prowadzenie: Zuzanna Zasacka, NAC

Obowiązują zapisy.

10:00-15:00 „NIEPODLEGŁA W OBIEKTYWIE” – aplikacja Virtual Reality
We współpracy z Fundacją Koncept Kultura zapraszamy na pokaz aplikacji „Niepodległa w obiektywie” w technologii Virtual Reality. Po założeniu gogli VR widz przemieszcza się po pokoju przedwojennego fotografa. Kierując wzrokiem decyduje o wyborze interaktywnego przedmiotu, w którym ukryta jest opowieść o międzywojennej Polsce ilustrowana fotografiami archiwalnymi – wiele z nich pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

10:00-16:00 PROJEKCJE FILMOWE
Zapraszamy do obejrzenia projekcji filmów z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wśród materiałów znajdziecie także zapisy z domowych archiwów przekazane do naszych zbiorów – między innymi filmy ukazujące jednego z czołowych polskich fotografów – Edwarda Hartwiga.

11:30-18:00 PUNKT KONSULTACYJNY programu Archiwa Rodzinne Niepodległej (AAN)
Porady archiwistów i konserwatorów Archiwum Akt Nowych dotyczące tworzenia, przechowywania, zabezpieczania i konserwowania archiwów rodzinnych

11:30-18:00 DZIEŃ OTWARTY W PRACOWNI KONSERWATORSKIEJ (AAN)
Podczas wizyt w pracowni konserwatorskiej zapoznacie się z realizacjami konserwatorskimi, z procesem konserwacji dokumentów oraz ich zabezpieczaniem przed zniszczeniem.
Grupy do 10 osób, co 30 minut

13:30-14:00 CO TO SĄ ARCHIWA RODZINNE – wykład i pokaz multimedialny
Podczas spotkania dowiecie się wszystkiego na temat archiwów rodzinnych: jak je tworzyć, jak opisywać i przechowywać oraz gdzie szukać brakujących dokumentów. Zaprezentujemy także wybrane archiwa rodzinne z zasobu AAN.
Prowadzenie: Jan Annusewicz, AAN

14:00-15:30 DIGITALIZACJA DOMOWEGO ARCHIWUM – warsztaty
W czasie spotkania poznacie profesjonalne urządzenia skanujące i dowiecie się więcej na temat podstaw digitalizacji materiałów archiwalnych.
Prowadzenie: Mateusz Bolesta, Joanna Wrotek, NAC

Obowiązują zapisy.

15:30-16:00 Archiwa Rodzinne Niepodległej – wykład o identyfikacji treści fotografii
W trakcie wykładu dowiecie się dzięki jakim elementom można zidentyfikować miejsce, czas, wydarzenie i do jakich źródeł należy sięgnąć przy dokonywaniu identyfikacji zdjęcia.
Prowadzenie: Łukasz Karolewski, NAC

16:00-17:00 ARCHIWUM RODU ROSTWOROWSKICH – wykład
W trakcie wykładu zapoznacie się z uwagami praktycznymi dotyczącymi badań nad archiwami rodzinnymi.
Prowadzenie: dr Leszek Zakrzewski, AAN

17:00-17:30 CO TO SĄ ARCHIWA RODZINNE – wykład i pokaz multimedialny
Podczas spotkania dowiecie się wszystkiego na temat archiwów rodzinnych: jak je tworzyć, jak opisywać i przechowywać oraz gdzie szukać brakujących dokumentów. Zaprezentujemy także wybrane archiwa rodzinne z zasobu AAN.
Prowadzenie: Jan Annusewicz, AAN

18:00-19:00 POLONIA RESTITUTA (1928) – seans filmowy NAC i AAN
Po ponad 90 latach film dokumentalny „Polonia Restituta 1918-1920” powrócił na ekrany staraniami Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest on wyjątkową kompilacją ujęć dokonanych w czasie walk niepodległościowych i Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy na specjalny pokaz odrestaurowanej wersji niemego filmu ze współczesną ścieżką dźwiękową skomponowaną i wykonaną przez Semi-Invented Trio (Konarski/ Chytrzyński/ Berny).

***
Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU NAC i REGULAMINU AAN, dostępnych na stronie www.nac.gov.pl w zakładce Aktualności.

Na warsztaty „Stwórz swoje drzewo genealogiczne” obowiązują zapisy pod adresem email: katarzyna.wysoczynska@aan.gov.pl 

Na pozostałe wydarzenia wymagające rejestracji obowiązują zapisy pod adresem email: monika.mossakowska@nac.gov.pl 

Wydarzenia Dnia Archiwisty odbywają się w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” realizowanego przez Archiwa Państwowe, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej na temat Archiwów Rodzinnych Niepodległej: https://archiwarodzinne.gov.pl/

AAN

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:AAN
Data utworzenia:2019-09-26
Data publikacji:2019-09-26
Osoba sporządzająca dokument:AAN
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Augustynowicz
Liczba odwiedzin:843