Zapomniani bohaterowie skarbu narodowego wracają do Kraju

Dzisiaj, 23 listopada 2016 roku na lotnisku 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie odbędzie się uroczystość powitania sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych doczesnych szczątków pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana.

Obaj oficerowie uczestniczyli w I wojnie światowej, po czym włączyli się w życie społeczno – polityczne II RP. Płk. Matuszewski stworzył II Oddział Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dzięki jego ofiarnej pracy podczas wojny polsko – bolszewickiej Wojsko Polskie przechwytywało i „łamało” szyfrowane depesze wroga. Po wojnie m.in. pełnił funkcję ministra skarbu. Mjr Rajchman służył w 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, a po wojnie był m.in. ministrem przemysłu i handlu.

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku zorganizowali wspólnie ewakuację 75 ton rezerw złota Banku Polskiego przez Rumunię,Turcję,Syrię do Francji, gdzie zostało ono przekazane Rządowi Rzeczypospolitej.

Po emigracji do Stanów Zjednoczonych zorganizowali z Wacławem Jędrzejewiczem Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Płk Ignacy Matuszewski zmarł 3 sierpnia 1946 roku, a mjr Henryk Floyar-Rajchman 22 marca 1951 roku w Nowy Jorku.

Uroczysty państwowy pogrzeb bohaterów z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego odbędzie się 10 grudnia w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W 2016 roku w ramach działalności Archiwum Polonii w AAN sprowadziliśmy z Londynu Akta Adama Ignacego Koca, który również uczestniczył w akcji wywiezienia polskiego złota z Kraju.

Autor: AAN