Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Życie i działalność Wincentego Witosa w dokumentach zasobu AAN.

Z okazji 150. rocznicy urodzin wybitnego działacza niepodległościowego Wincentego Witosa, Archiwum Akt Nowych prezentuje wybrane archiwalia dokumentujące jego działalność.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku w miejscowości Wierzchosławice w rejonie Tarnowa. Jako czołowy działacz Stronnictwa Ludowego był posłem do Sejmu Krajowego i austriackiej Rady Państwa. Następnie jako członek PSL „Piast”, Naczelnego Komitetu Narodowego i Ligi Narodowej zabiegał w okresie I wojny o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Od 1919 roku poseł na Sejm RP. Trzykrotnie sprawował urząd premiera w roku 1920, 1923 i 1926. Skazany w tzw. procesie brzeskim na karę więzienia, do 1939 roku przebywał na emigracji. Podczas II wojny światowej internowany przez okupantów, współpracował z Polskim Państwem Podziemnym. Po wojnie, wraz ze Stanisławem Mikołajczykiem, utworzył Polskie Stronnictwo Ludowe. Zmarł w Krakowie 31 października 1945 roku i został pochowany w rodzinnych Wierzchosławicach.

W zasobie AAN zachowały się m.in. archiwalia z okresu pełnienia przez Wincentego Witosa funkcji premiera, korespondencja z innymi wybitnymi postaciami II RP oraz dokumentacja policyjna z okresu po tzw. procesie brzeskim.