150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

Dziś przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego zasłużonego polityka, patrioty,
a także współtwórcy niepodległej Polski. W uznaniu jego wielkich zasług i w związku
z 100. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Ukończył tam szkołę ludową, a następnie Gimnazjum Królewskie w Katowicach.
Już wtedy nawiązał kontakty z narodowymi działaczami wielkopolskimi, a także uczestniczył
w polskich manifestacjach. Podejmował również aktywne działania na rzecz szerzenia kultury polskiej. Dalszą naukę kontynuował na politechnice w Charlottenburgu, Wrocławiu i Berlinie.
W 1901 r. po powrocie do Polski wstąpił do Ligi Narodowej, a także pełnił funkcję redaktora naczelnego Górnoślązaka. W latach 1903–1912 zasiadał w Reichstagu jako poseł ze Śląska, reprezentujący Koło Polskie.

25 października 1918 r. wystąpił w parlamencie niemieckim z postulatem przyłączenia do Polski ziem zaboru pruskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Korfanty został  komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, a także stanął na czele II i III powstania śląskiego. W 1923 r. pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa. Po przewrocie majowym znalazł się w opozycji. W 1930 r. został aresztowany i osadzony wraz z innymi członkami Centrolewu w więzieniu w Brześciu. W 1935 r. wyjechał na emigrację
i zamieszkał w Pradze. Do Polski powrócił w kwietniu 1939 r., gdzie został aresztowany
i osadzony na Pawiaku. 20 lipca z powodu ciężkiego stanu zdrowia opuścił więzienie.
17 sierpnia 1939 r. zmarł.