Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”

19 lipca 2022 roku przed Pałacem Staszica w Warszawie odbył się główny wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”. Ten polsko-ukraiński projekt archiwalny prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich związane z toczącą się obecnie wojną w Ukrainie.

W konferencji inaugurującej wystawę wzięli udział dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz oraz goście z Ukrainy - prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Natali Ulynets, a przez łącza internetowe Danylo Tsvok.

Wystawa jest realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych, dzięki czemu została zaprezentowana w formie planszowej w wielu miastach Polski: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Ełku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Malborku, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze.

Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu ekspozycje zostaną otwarte w kolejnych 9 miastach: Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim.

Zachęcamy do śledzenia stron Archiwów Państwowych oraz odwiedzania wystawy w różnych miastach!

Link do katalogów z wystawy w językach polskim i ukraińskim: TUTAJ

Strona internetowa wystawy: https://momidontwantwar.eu

Autor: AAN