Wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”

19 lipca 2022 roku przed Pałacem Staszica w Warszawie odbył się główny wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”. Ten polsko-ukraiński projekt archiwalny prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich związane z toczącą się obecnie wojną w Ukrainie.

W konferencji inaugurującej wystawę wzięli udział dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz oraz goście z Ukrainy - prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Natali Ulynets, a przez łącza internetowe Danylo Tsvok.

Wystawa jest realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych, dzięki czemu została zaprezentowana w formie planszowej w wielu miastach Polski: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Ełku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Malborku, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze.

Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu ekspozycje zostaną otwarte w kolejnych 9 miastach: Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim.

Zachęcamy do śledzenia stron Archiwów Państwowych oraz odwiedzania wystawy w różnych miastach!

Link do katalogów z wystawy w językach polskim i ukraińskim: TUTAJ

Strona internetowa wystawy: https://momidontwantwar.eu

Autor: AAN