Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Maria Grzegorzewska (18.04.1887-07.05.1967) - Pedagog, profesor, twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej.

Maria Grzegorzewska (18.04.1887-07.05.1967) - Pedagog, profesor, twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej. 

12 czerwca 2022 roku mija sto lat od założenia przez Marię Grzegorzewską Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.  

 

Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1887 roku w Wołuczy pod Rawą Mazowiecką, w rodzinie Adolfa i Felicji z Bogdanowiczów, dzierżawców majątku ziemskiego.

Kształciła się na pensji i w szkole prywatnej w Warszawie. W roku 1909 podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze względu na chorobę musiała przerwać studia i rozpocząć leczenie w sanatoriach. W roku 1913 wstąpiła na Międzynarodowy Fakultet Pedagogiczny w Brukseli. Po wybuchu I wojny światowej kontynuowała studia w Londynie i na Sorbonie, gdzie w 1916 uzyskała tytuł doktora filozofii. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, już wiosną 1919 roku powróciła do kraju i z ramienia Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego zajęła się szkolnictwem specjalnym. W czerwcu 1922 roku utworzyła Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, główny ośrodek kształcący kadry pedagogiczne zajmujące się niepełnosprawnymi uczniami. W 1930 roku otworzyła Państwowy Instytut Nauczycielski.

Podczas II wojny światowej pracowała jako nauczycielka w szkole specjalnej, jednocześnie prowadziła tajne nauczanie. Była też zaangażowana w niesienie pomocy Żydom, a w trakcie powstania warszawskiego udzielała się w służbie sanitarnej.

Po zakończeniu wojny wróciła do prowadzenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Jej dzieło kontynuuje Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Maria Grzegorzewska zmarła 7 maja 1967 roku w Warszawie. Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.