Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni – fotorelacja

W dniach 29 września – 3 października br. w Gdyni odbył się XIII Festiwal Filmowy Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci. Po raz kolejny na festiwalu swój udział wzięło Archiwum Akt Nowych

 

Przez cały czas dostępne było stoisko i punkt informacyjny AAN, który podczas trwania festiwalu odwiedziło ponad tysiąc osób. Działała na nim również drukarnia, którą obsługiwali drukarze-konspiratorzy z okresu stanu wojennego Lech Jaranowski i Jerzy Kanikuła. Drukowane były ulotki, a drukarze informowali o technicznych aspektach ich wykonania. Na stoisku były dostępne publikacje wydane przez Archiwa Państwowe oraz okolicznościowe karty pocztowe, magnesy i kopie dokumentów dotyczących Gdyni. Pracownicy Archiwum udzielali także porad konserwatorskich, informowali o zasobie i możliwych sposobach odszukiwania dokumentów przydatnych do badań genealogicznych.

 

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak wziął udział w panelu dyskusyjnym: Narodowe archiwa: digitalizacja, udostępnienie – a co potem?, w którym wzięli udział także Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

 

Jan Annusewicz i Jarosław Stryjek dokonali prezentacji projektów realizowanych przez AAN, m.in. portalu 1920 gov.pl, oraz wystaw K.K. Baczyński i Skarby Archiwum.

 

Magdalena Hartwig omówiła "Jak filmowcy mogą i powinni korzystać z archiwów?"

 

Magdalena Wiercińska poprowadziła zajęcia o sposobach właściwego postępowania z dokumentami w domowych warunkach.

 

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowano film dokumentalny „Solidarność Walcząca to takie moje życie wieczne” o Kornelu Morawieckim autorstwa Alicji Grzymalskiej. Po filmie odbyła się prezentacja zbiorów archiwalnych Andrzeja Kołodzieja wyjątkowych materiałów z okresu sierpniowych strajków na Wybrzeżu w 1980 r.

 

W Muzeum Marynarki Wojennej Jarosław Stryjek dokonał prezentacji historycznego archiwum śp. ks. Sylwestra Zycha.

 

Dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy na nasze stoisko na kolejnym festiwalu!

Autor: AAN