Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Tadeusz Różewicz

Urodził się 9 października 1921 w Radomsku.

W rodzinnym mieście ukończył Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego. Jego próby kontynuowania nauki w okresie międzywojennym w Liceum Pedagogicznym i w Liceum Leśnym nie powiodły się. Od 1939 roku pracował jako goniec, magazynier a następnie pracownik magistratu. Uczył się w Fabryce Mebli Giętych „Thonet”.

Wciągnięty do konspiracji przez brata Janusza, w 1942 roku został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej. Przyjął pseudonim „Satyr”. Już wówczas zaczął uprawiać poezję oraz prowadził czasopismo „Czyn Zbrojny”. Debiut literacki Tadeusza Różewicza przypada na 1944 rok, kiedy pojawił się tomik jego wierszy, fraszek, humoresek itd. utrzymanych w patriotycznym tonie a zatytułowany Echa leśne.

W 1945 roku ujawnił się Komisji Likwidacyjnej Armii Krajowej. Mieszkał krótko w Częstochowie, gdzie zadebiutował w lokalnym czasopiśmie literacko-artystycznym Głos Narodu. Następnie przeniósł się do Krakowa. Tutaj zdał maturę a później podjął studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, których zresztą nie ukończył. Popierany przez Juliana Przybosia związał się ze środowiskiem literackim Krakowa. Został członkiem tzw. Neoawangardy Krakowskiej. W 1947 roku ukazał się jego nowatorski tom poetycki pt. Niepokój, z takimi słynnymi wierszami jak „Lament” czy „Ocalony”. Ten i kolejny Rękawiczka różniły się od przyjętej wówczas konwencji socrealistycznej.

Przez jakiś czas przebywał na Węgrzech. Po powrocie zamieszkał w Gliwicach a od 1968 roku we Wrocławiu. Jego zainteresowania obejmowały również sztukę współczesną. W 1960 roku wydał Kartotekę, jego pierwszy z szeregu dramatów wpisujących się w nurt tzw. teatru absurdu, lecz o silnym zabarwieniu autobiograficznym.

Wydał cały szereg tomów poezji, opowiadań, dramatów, pisał scenariusz filmowe.

Otrzymał wiele nagród, zarówno krajowych jak i zagranicznych, w tym Europejską Nagrodę Literacką w Strasburgu (2007) oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008).

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu.

Autor: AAN