Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Z okazji 101. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej 1920 roku zachęcamy do odwiedzenia Portalu 1920!

Ważnym etapem w dziejach Polski było zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, w tym sukces osiągnięty pod Warszawą w sierpniu 1920 roku. To wydarzenie, słusznie okrzyknięte osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, ocaliło niepodległy byt państwowy przed jarzmem bolszewickim i uformowało kolejne pokolenia Polaków. Pamięć o bohaterach roku 1920 stała się odtąd fundamentem pojmowania przez Polaków takich wartości jak: niepodległość, wolność, wspólnota, odwaga i bezkompromisowość.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie, powołane do życia przez Józefa Piłsudskiego w 1919 roku, przechowuje bogaty materiał dokumentujący tamte wydarzenia. Jako jedno z centralnych archiwów państwowych jest  w posiadaniu istotnych dokumentów najważniejszych ówczesnych instytucji państwowych i organizacji społecznych. Zachęcamy do zapoznania się z nimi za pośrednictwem portalu www.1920.gov.pl

 

Portal 1920.gov.pl zawiera wybrane dokumenty z okresu wojny i Bitwy Warszawskiej 1920 roku pogrupowane i usystematyzowane tak, by były łatwo dostępne dla poszukujących dotąd nieopisanych faktów, stanowiąc ciekawą wycieczkę w przeszłość. Znajdziecie tu Państwo oprócz dokumentów zdjęcia, wystawę plakatów, artykuły i krótkie filmy z wypowiedziami wybitnych znawców tematu. Dzięki zaproszeniu do udziału w naszym projekcie instytucji partnerskich otrzymacie Państwo kompendium wiedzy o tamtych wydarzeniach.

 

Jarosław Stryjek

Redaktor naukowy Portalu 1920

 

Portal dostępny pod linkiem:

https://1920.gov.pl/intro/

Autor: AAN