Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

26 stycznia 2021

W roku 2021 mija 80. rocznica rozpoczęcia przez Poselstwo Rzeczypospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie akcji ratowania Żydów z Zagłady. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia.

Aleksander Ładoś był politykiem związanym z PSL "Piast", znanym publicystą, ale przede wszystkim dyplomatą, który zdobywał doświadczenie od pierwszych chwil odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach swojej służby dyplomatycznej był członkiem delegacji polskiej na rozmowy pokojowe z Rosją Sowiecką w Mińsku i Rydze, uczestniczył w rozmowach Jana Dąbskiego z Adolfem Joffe. W 1940 roku został mianowany Posłem RP w Bernie w Szwajcarii. Tam wraz z pracownikami placówki przez cały okres okupacji, prowadził akcję "Sprawy paszportowe", pod kryptonimem której organizował dla polskich Żydów paszporty krajów Ameryki Południowej. Ich posiadacze byli wywożeni z Polski do miejscowości Vittel we Francji i w ten sposób ratowani przed Holokaustem.

W zasobie Archiwum Akt Nowych odnaleźć można korespondencje dyplomatyczną Aleksandra Ładosia, a także dokumenty Poselstwa w Bernie poświadczające jego działalność na rzecz ratowania Żydów z Holokaustu.

AAN

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Aleksander Ładoś

    Aleksander Ładoś

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Archiwum Akt Nowych
Data utworzenia:2021-01-26
Data publikacji:2021-01-26
Osoba sporządzająca dokument:AAN
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Augustynowicz
Liczba odwiedzin:164