Przekazanie archiwum prof. Jana Żaryna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

9 grudnia 2020

8 grudnia 2020 r. w siedzibie Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa z okazji przekazania do zasobu archiwum prof. Jana Żaryna, Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Przekazane przez prof. Jana Żaryna unikalne archiwalia zostały zebrane w trakcie jego działalności naukowej i społeczno-politycznej. Jest to jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji opisujących historię ruchu narodowego w wieku XX.

Pośród przekazywanych kolekcji znajdują się unikalne archiwa działaczy Stronnictwa Narodowego m.in. z Wlk. Brytanii i Francji oraz ze Szwecji zawierające korespondencję, pisma, wnioski, sprawozdania z działalności, dokumentację działalności wydawniczej i materiały propagandowe w postaci ulotek i plakatów. Stanowią one część szerszego zespołu materiałów dotyczących Stronnictwa Narodowego, całości polskiego ruchu i myśli narodowej, tekstów, notatek, materiałów biograficznych, kopii opracowań i wypisów. Kolekcję uzupełniają wyniki kwerend tematycznych dotyczących m.in. dziejów Kościoła katolickiego i ruchu narodowego oraz emigracji, prowadzonych przez profesora od lat 90-tych XX wieku, m.in. w archiwum IPN.

W skład archiwum wchodzą również wybrane materiały dotyczące działalności społecznej profesora oraz rodzinno-pamiątkowe, zdjęcia, fotografie ze spotkań oraz zbiór prasy, m.in. „Szańca Chrobrego”, czy norweskiej „Kroniki”.

Na przekazywany zespół składają się również archiwa biura senatorskiego Jana Żaryna, a także dyplomy, nadania, legitymacje, akty mianowania i publikacje.

Rafał Sztarski

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:AAN
Data utworzenia:2020-12-09
Data publikacji:2020-12-09
Osoba sporządzająca dokument:Rafał Sztarski
Osoba wprowadzająca dokument:Andrzej Augustynowicz
Liczba odwiedzin:248