ARCHIWUM IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO 1880-1940

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zawiera całość spuścizny archiwalnej Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941), wielkiego muzyka, polityka i działacza społecznego. Jednej z najważniejszych postaci historii Polski. I.J.Paderewski nie tylko należał do najwybitniejszych wirtuozów, ale również sprawował najwyższe funkcje państwowe, poczynając od godności przedstawiciela Komitetu Narodowego Polskiego w USA w 1917 r., poprzez stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Odrodzonej Rzeczpospolitej (1919), I delegata Polski na Konferencję Pokojową w Paryżu (1919), następnie I delegata Polski do Ligi Narodów i Konferencje Ambasadorów, by w najcięższym dla wszystkich Polaków okresie 1939-1941 przewodniczyć Radzie Narodowej na emigracji. Pozostawione przez niego archiwum zawiera kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, dyplomów, listów, partytur, fotografii, w tym bardzo wiele szczególnie cennych dla poznania kultury, życia politycznego Polski i Polonii. Ponadto przechowywane są również obiekty niearchiwalne związane z życiem I.J.Paderewskiego, jego ordery, odznaczenia itp. Archiwum to stanowi jeden z najcenniejszych zespołów w naszym archiwum.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Portret Ignacego J. Paderewskiego wykonany w Londynie, sprzedawany w Niemczech i Polsce jako pocztówka, ok. 1890r.

    Portret Ignacego J. Paderewskiego wykonany w Londynie, sprzedawany w Niemczech i Polsce jako pocztówka, ok. 1890r.

  • Powiększ zdjęcie Zaświadczenie wystawione przez Warszawski Instytut Muzyczny dla nauczyciela Ignacego J. Paderewskiego, który udaje się na okres wakacji na tereny Imperium Rosyjskiego.

    Zaświadczenie wystawione przez Warszawski Instytut Muzyczny dla nauczyciela Ignacego J. Paderewskiego, który udaje się na okres wakacji na tereny Imperium Rosyjskiego.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8130