Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Historyczne archiwa NSZZ „Solidarność” dla AAN

Wczoraj w Archiwum Akt Nowych odbyła się konferencja prasowa pt. „Historyczne archiwa NSZZ „Solidarność” dla AAN”, podczas której P. Maria Nowicka-Marusczyk przekazała do Archiwum Akta Konrada Marusczyka, sekretarza Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w okresie 1980-1981 oraz archiwum Komisji Charytatywnej przy Kościele Św. Brygidy w Gdańsku.

W zbiorach tych znajdują się historyczne dokumenty z I Zjazdu KK NSZZ „Solidarność”, rękopiśmienne zapiski Lecha Wałęsy; kolekcja plakatów NSZZ „Solidarność” z lat 80-tych; unikatowe telexy wysyłane alarmowo tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, ulotki NSZZ „Solidarność” wydrukowane w pierwszych godzinach stanu wojennego 13.XII.1981 r.; dokumenty z miejsca internowania w Strzebielinku. Wśród przekazanych archiwów znajdują się dokumenty dotyczącej Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy, Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz. Zaprezentowaliśmy również ocalone od zniszczenia depesze Agencji Reutersa z lat 80-tych XX w.

Autor: AAN