Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dokumenty „Żegoty” – wspólny projekt Archiwum Akt Nowych i Polskiej Fundacji Narodowej

18 kwietnia 2023 roku w siedzibie AAN odbyła się konferencja poświęcona wspólnemu projektowi Archiwum Akt Nowych i Polskiej Fundacji Narodowej  – dotyczącemu zabezpieczenia i konserwacji oraz przetłumaczenia i wydania w języku angielskim unikatowych materiałów archiwalnych Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, w tym dokumentów dotyczących powstania w getcie warszawskim.

Konferencja była połączona z pokazem materiałów archiwalnych "Żegoty" oraz otwarciem tematycznej plenerowej wystawy zrealizowanej dzięki współpracy AAN i PFN.

Wydarzenie stanowiło część obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Rada Pomocy Żydom "Żegota" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj była polską podziemną organizacją działającą w latach 1942-1945. Wśród jej archiwaliów zachowały się wyjątkowo ważne świadectwa przebiegu powstania w getcie warszawskim i niemieckiej zbrodniczej akcji likwidacyjnej.