Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

Dziś przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego zasłużonego polityka, patrioty,
a także współtwórcy niepodległej Polski. W uznaniu jego wielkich zasług i w związku
z 100. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Ukończył tam szkołę ludową, a następnie Gimnazjum Królewskie w Katowicach.
Już wtedy nawiązał kontakty z narodowymi działaczami wielkopolskimi, a także uczestniczył
w polskich manifestacjach. Podejmował również aktywne działania na rzecz szerzenia kultury polskiej. Dalszą naukę kontynuował na politechnice w Charlottenburgu, Wrocławiu i Berlinie.
W 1901 r. po powrocie do Polski wstąpił do Ligi Narodowej, a także pełnił funkcję redaktora naczelnego Górnoślązaka. W latach 1903–1912 zasiadał w Reichstagu jako poseł ze Śląska, reprezentujący Koło Polskie.

25 października 1918 r. wystąpił w parlamencie niemieckim z postulatem przyłączenia do Polski ziem zaboru pruskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Korfanty został  komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, a także stanął na czele II i III powstania śląskiego. W 1923 r. pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa. Po przewrocie majowym znalazł się w opozycji. W 1930 r. został aresztowany i osadzony wraz z innymi członkami Centrolewu w więzieniu w Brześciu. W 1935 r. wyjechał na emigrację
i zamieszkał w Pradze. Do Polski powrócił w kwietniu 1939 r., gdzie został aresztowany
i osadzony na Pawiaku. 20 lipca z powodu ciężkiego stanu zdrowia opuścił więzienie.
17 sierpnia 1939 r. zmarł.