Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Uroczystość przekazania do zasobu AAN archiwum Andrzeja Kołodzieja.

Przekazane 11 grudnia 2021 roku do Archiwum Akt Nowych materiały stanowią wybitny, archiwalny zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja. Ważnym ich fragmentem jest unikatowa, w części nieznana dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ), olbrzymi zbiór negatywów  fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne, oraz dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku, bezcenne plakaty z logiem Solidarności wydrukowane w parafii św. Brygidy z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Kolekcję uzupełnia zbiór fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80. Do Archiwum Akt Nowych trafiają też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy. Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych m.in. z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80.

Uroczystości towarzyszyła konferencja poświęcona nieznanym źródłom dotyczącym stanu wojennego, w której wzięli udział: prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn, prof. dr hab. Marek Jabłonowski, dr Grzegorz Majchrzak, dr Grzegorz Waligóra. Konferencję poprowadził Piotr Gursztyn.

Zwieńczeniem całości wydarzenia była multimedialna projekcja napisu „SOLIDARNOŚĆ” na frontowej ścianie budynku dawnej siedziby KC PZPR, symbolizująca zwycięstwo ruchu obywatelskiego Solidarność nad komunizmem w czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Projekcja była wyświetlana do 13 grudnia.

Uroczystość została zorganizowana we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. i Centrum Bankowo Finansowym "Nowy Świat".

Autor: AAN