Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Uroczystość z okazji przekazania zbiorów archiwalnych Komitetu Katyńskiego zgromadzonych przez Stefana Melaka do Archiwum Akt Nowych. 14 września 2021 roku.

Stefan Melak (1946-2010) był działaczem niepodległościowym i przewodniczącym Komitetu Katyńskiego. Przez wiele lat walczył o upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej oraz pielęgnowanie pamięci o Polakach pomordowanych na Wschodzie. W 1991 roku w Miednoje i Charkowie z jego inspiracji ustawiono krzyże dla uczczenia pamięci zamordowanych Polaków. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10.04.2010 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Spuścizna Stefana Melaka została przekazana do Archiwum Akt Nowych przez jego brata – Andrzeja Melaka. Wśród zgromadzonych archiwaliów znajdują się m.in. unikatowe materiały drugiego obiegu z lat 80., dokumentacja zdjęciowa  upamiętniania i walki o prawdę o zbrodni katyńskiej w dobie komunizmu, a także archiwalny zapis z czterech dekad działalności Komitetu Katyńskiego, korespondencja, notatki, materiały ikonograficzne, oraz dokumentacja jego licznych inicjatyw.

Autor: AAN