Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Uroczystość przekazania do zasobu Archiwum Akt Nowych archiwum kpt. Mariana Kamińskiego.

     Kpt. Marian Kamiński (1912-1994) – absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, przedwojenny oficer 21 Pułku Piechoty, podczas wojny obronnej 1939 roku uczestnik obrony Modlina i Warszawy. W konspiracji komendant 1 Rejonu Obwodu II Żoliborz ZWZ-AK.  Podczas Powstania Warszawskiego legendarny dowódca Zgrupowania „Żaglowiec”. Kawaler Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Po wojnie aktywny działacz polonijny w USA.

     Sprowadzone z USA dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych archiwum kpt. Mariana Kamińskiego stanowi wyjątkowy zbiór będący archiwalnym zapisem całości dorobku jego życia. Powrót tego bezcennego archiwum jest momentem wyjątkowym dla polskiej historiografii i archiwistyki. Podzielone na chronologiczne etapy prezentuje bowiem zarówno okres służby w Wojsku Polskim II RP, jak również pracy konspiracyjnej i walk podczas Powstania Warszawskiego, zawierając liczne zdjęcia, dokumenty i artefakty z tego czasu. W archiwum znajdują się m.in. oryginalne zdjęcia z życia garnizonowego 21 Pułku Piechoty i Szkoły Podchorążych w Różanie i Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, oraz walk prowadzonych na Żoliborzu przez Zgrupowanie „Żaglowiec”. Ogromną część przekazanych materiałów stanowi dokumentacja powojennej działalności kombatanckiej i polonijnej. W archiwum odnajdujemy dokumenty Koła Armii Krajowej w Los Angeles oraz innych organizacji emigracyjnych i polonijnych działających na terenie Kalifornii. Wśród dokumentacji znajduje się przebogata korespondencja Mariana Kamińskiego z szeregiem postaci polskiego życia emigracyjnego i polonijnego oraz funkcyjnych i żołnierzy Armii Krajowej. Wśród nich możemy wymienić: Stefana Korbońskiego, Tadeusza Bieleckiego, Zbigniewa Bryma ps. Zdunin. W skład zbioru wchodzą również liczne albumy zdjęciowe, dokumentacja działalności na rzecz pamięci, prawdy historycznej i odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości od komunizmu, będące wyjątkowym zapisem głębokiego przywiązania Polonii do spraw kraju i bieżącego ich monitorowania w okresie PRL-u, pomimo pozostawania poza Polską. Są to m.in. unikalne kolorowe zdjęcia doskonałej jakości wykonane podczas wizyt w Polsce w latach 80..  Zbiór ten znakomicie uzupełnia obraz służby przedwojennego Wojska Polskiego, działalności struktur ZWZ-AK i Powstania Warszawskiego, oraz działalności kombatanckiej Polonii w USA, ukazując je przez pryzmat wyjątkowego życiorysu kpt. Mariana Kamińskiego.

Autor: AAN