Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Uroczystość przekazania materiałów archiwalnych Wydawnictwa Editions - Spotkania do zasobu Archiwum Akt Nowych - 7 lipca 2021 roku.

Editions – Spotkania to polskie wydawnictwo emigracyjne założone w 1978 roku w Paryżu, od roku 1990 działające również w Polsce i mające w dorobku ponad 100 tytułów wydanych książek. Założone i prowadzone przez Piotra Jeglińskiego zajmowało się w latach 80. drukiem, oraz przerzucaniem do Polski wydań książek objętych przez PRL cenzurą, m.in. opracowań historycznych i wspomnień opisujących prawdziwą historię Polski w okresie II wojny światowej, oraz dotyczących losów Polaków na wschodzie. Nakłady sięgające średnio 10 tys. poważnie wpływały na podniesienie świadomości historycznej i tożsamościowej młodego pokolenia ówczesnych Polaków, będąc wykorzystywane przez uczniów, studentów i niezależnych badaczy. Większość wydań była wykonywana w formatach konspiracyjnych umożliwiających skryte przerzucanie do rządzonego przez komunistów kraju.

W trudnym okresie stanu wojennego i lat 80. wydawnictwo organizowało również liczne akcje mające za zadanie przypominanie o sytuacji w Polsce, oraz wsparcie dla członków Solidarności m.in. akcję przykucia się polskich działaczy do pociągu relacji Paryż-Moskwa, zawieszenia Flagi Polski na Wieży Eiffla, czy przerzucenia do kraju przy użyciu balonów ulotek zawierających instrukcje drukarskie dla polskiego podziemia.

Przekazywane materiały stanowią archiwalną spuściznę z całości działalności wydawnictwa Editions - Spotkania. W trakcie uroczystości zaprezentowane zostały nieznane wcześniej fotografie i unikalne, oryginalne podziemne materiały propagandowe m.in. ulotki, materiały wydawnicze, sprzęt do przemycania podziemnych druków, „bibuła” drugiego obiegu i podziemne wydania zakazanych przez cenzurę PRL pozycji książkowych.

Dzięki przekazaniu do zasobu Archiwum Akt Nowych materiały te stanowić będą potężną bazę źródłową o działalności antykomunistycznej polskich środowisk emigracyjnych we Francji, Belgii i Niemczech.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli konspiracyjni działacze, kurierzy i współpracownicy Editions z lat 80-tych.

Autor: AAN