Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Akcja Polskiego Radia dla uczczenia pamięci Powstania Węgierskiego w 1956 roku.

Jedno z najbardziej znanych określeń Polski i Węgier - zdanie "Polak, Węgier - dwa bratanki" od niedawna ma dodatkowe znaczenie. W związku z 55. rocznicą wybuchu rewolucji węgierskiej w październiku 1956 roku portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis tematyczny o nazwie "wegry56.polskieradio.pl".

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 roku jako wyraz solidarności z żądaniami strajkujących robotników w Poznaniu oraz sprzeciw przeciwko stalinowskiemu terrorowi w Ludowej Republice Węgierskiej. Szybko, 4 listopada, została ona krwawo stłumiona przez wojska sowieckie. Z tego okresu ocalały nagrania Radia Wolna Europa (tak zwane "taśmy z Koblencji"), które są doskonałym źródłem wiedzy dotyczącej rewolucji węgierskiej, interwencji sowieckiej oraz wydarzeń polskiego października i zmian zachodzących w tym czasie w Egipcie i USA. Taśmy te nie były nigdzie wcześniej publikowane. Zawierają unikatowe nagrania z węgierskiej tragedii z okresu 19 października - 13 listopada 1956 roku. Akcji Polskiego Radia będzie towarzyszyć pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, konferencja prasowa zatytułowana "Nasze wojska podjęły walkę." , którą zorganizowano z Węgierskim Instytutem Kultury i Radiem Wolna Europa. Węgry w Archiwum Akt Nowych również mają swoje miejsce. W naszym zasobie znajdują się zarówno materiały archiwalne związane z rewolucją węgierską 1956 roku, jak i solidarności polsko - węgierskiej z lat 80.XX wieku. Poniżej przedstawiamy kopie kilku dokumentów. Jako pierwszy znajduje się strona tytułowa notatki o sytuacji na Węgrzech z 24 czerwca 1956 roku. Dalej znajduje się strona tytułowa uchwały tymczasowego KC Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej z 8 grudnia 1956 roku podsumowującej wydarzenia na Węgrzech. Wreszcie przedstawiamy fotografię z demonstracji pokojowej z lat 80. XX wieku polsko-węgierskiej solidarności.

Więcej o akcji na stronie internetowej Polskiego Radia

Autor: AAN