Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z wizytą w AAN.

13 września 2011 roku Archiwum Akt Nowych gościło delegację najstarszej, niezależnej samopomocowej organizacji polonijnej działającej nieprzerwanie poza granicami kraju od 1921 roku - Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Historia Stowarzyszenia wiąże się z wybuchem I wojny światowej. Polonia amerykańska czynnie włączyła się do walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości poprzez wsparcie finansowe oraz żołnierskie. Z Kanady i Stanów Zjednoczonych zgłosiło się przeszło 20 tysięcy ochotników do Armii Polskiej we Francji, tzw. "Błękitnej Armii". Po wywalczeniu i obronie niepodległości Polski do Ameryki wróciło ok. 14,5 tysięcy z nich. Szybko zaczęli organizować kluby kombatanckie, które ostatecznie połączyły się w jedną organizację. Stało się to w maju 1921 roku w Cleveland stanie Ohio, gdzie powołano do życia Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a jej pierwszym prezesem został znany działacz Sokolstwa Polskiego w Ameryce dr Teofil Starzyński. Wówczas podstawowym zadaniem organizacji było zapewnienie opieki swoim członkom - inwalidom wojennym, chorym, bezrobotnym i odrzuconym, a niedawno tak potrzebnym żołnierzom. Po II wojnie światowej następne pokolenie Polaków walczących o wolność wstąpiło do Stowarzyszenia, stopniowo przejmując obowiązki starszych kolegów. Dalej rozwinięto działalność charytatywno - społeczną organizacji, a po 1989 roku nawiązano kontakty z Polską. Do chwili obecnej przez SWAP przewinęło się około 19 tys. członków. W dalszym ciągu organizacja zajmuje się pomocą kombatantom oraz zacieśnia współpracę z instytucjami krajowymi. Pracownicy Archiwum Akt Nowych w ciągu ostatnich 4 latach kilkukrotnie wyjeżdżali do Nowego Jorku do placówki nr 2 SWAP, aby pomagać w opracowaniu i porządkowaniu zbiorów organizacji. Cieszymy się z bardzo dobrej współpracy i liczymy, że będzie ona kontynuowana. AAN odwiedzili Komendant Okręgu 2 SWAP Antoni Chrościelewski z małżonką, II wice Komendant Okręgu 2 SWAP Anthony Domino, Adiutant protokołowy Teofil Lachowicz, Komendant Okręgu IV Zbigniew Rostkowski, Anita Zadrożna - Połczyńska, Ks. Prałat Stanisław Leśniowski, Komendant Placówki III Henryk Kawecki, Grzegorz Kiwali, Jan Krzyż, Grazyna Knipa.

Autor: AAN