Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Mikrofilmy Aleksandryjskie w AAN

W piątek 28 stycznia 2011 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ważna uroczystość. Do zasobu AAN przejęto niemieckie dokumenty z września 1939 roku tzw. "mikrofilmy aleksandryjskie". Jednocześnie podczas spotkania miała miejsce promocja książki Andrzeja Rumianka pt. "Batalion Bończa - relacje z walk w Powstaniu Warszawskim na Starówce, Powiślu i Śródmieściu".

Mikrofilmy aleksandryjskie, to mikrofilmowe kopie dokumentów niemieckich, wytworzonych przeważnie przez organa państwowe III Rzeszy, które pod koniec II Wojny Światowej przejęły wojska amerykańskie. W czasie blokady Berlina przewieziono je do Anglii, skąd trafiły do Stanów Zjednoczonych. W 1953 roku znalazły się w Alexandrii koło Waszyngtonu, gdzie materiały zostały odpowiednio uporządkowane i skatalogowane. (Stąd pochodzi nazwa zespołu). Zbiór liczy ok. 75 tysięcy rolek mikrofilmów, do których opracowano również przewodniki. W polskiej sieci archiwalnej zgromadzono do tej pory 24 tysięcy rolek, gdzie 7634 rolek przechowywanych jest w AAN. Dzięki pomocy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, reprezentowanej podczas uroczystości przez Zastępcę Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, państwowa sieć archiwalna wzbogaciła się o kolejne 181 rolek, które w znakomity sposób wzbogacą wiedzę polskich naukowców badających wojnę obronną Polski we wrześniu 1939 roku. Zapisane na mikrofilmach znajdują się m.in. oryginalne rozkazy, dzienniki bojowe, meldunki, mapy szkice, wykresy wytworzone przez Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych (Oberkommando der Wermacht) składający się z 17 rolek i około 20 tys. klatek, Naczelne Dowództw Wojsk Lądowych (Oberkommando des Heeres) - 31 rolek, około 35 tys. klatek, korpusów armijnych, struktur dowodzenia szczebla operacyjnego -27 rolek, około 30 tys. klatek oraz dywizji piechoty, zmotoryzowanych i pancernych - 103 rolki, około 130 tys. klatek. Podczas spotkania Jan Bańbor, reprezentujący AAN, dokonał prezentacji części tych materiałów. W drugiej części uroczystości zaprezentowano książkę Andrzeja Rumianka poświęconą żołnierzom batalionu "Bończa" walczących w Powstaniu Warszawskim na terenie Starego Miasta. Autor przez dziesięciolecia zbierał relacje, wspomnienia, fotografie koleżanek i kolegów, które po uporządkowaniu udało się wydać drukiem. Stanowi to znakomite źródło badawcze dla historyków zajmujących się bohaterom Powstania Warszawskiego.

Autor: AAN