Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa konspiracyjnej "Solidarności" dla Archiwum Akt Nowych.

Archiwa konspiracyjnej "Solidarności" dla Archiwum Akt Nowych.
Konferencja prasowa, Archiwum Akt Nowych
Sala im. I. J. Paderewskiego 17 stycznia 2011 r. (poniedziałek), godz. 14.00.

 

Archiwum Akt Nowych i NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze zapraszają na konferencję prasową dotyczącą przekazania do zbiorów państwowych największej kolekcji archiwaliów NSZZ "Solidarność" oraz podpisania umowy o współpracy. W czasie konferencji zostaną zaprezentowane zebrane przez Region Mazowsze NSZZ "Solidarność" archiwalia, nagrania, fotografie oraz pamiątki z lat 1979-1989. Jest to największy zbiór dokumentacji NSZZ "Solidarność", jak trafił do zbiorów państwowych po 1990 r. Wśród najcenniejszych dokumentów znajdują się te wytworzone w latach 1980-1981 Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, Sekcji Krajowej Pracowników Handlu Zagranicznego NSZZ "Solidarność", Komisji Zakładowej Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność" w Bydgoszczy, NSZZ Aktorów Polskich w Warszawie oraz innych komisji zakładowych z terenu Warszawy i Mazowsza, Komunikaty Krajowej Komisji Porozumiewawczej z 1981 r., Instrukcje Strajkowe dla Regionu Mazowsze z 1981 r., dokumentacja dotycząca rejestracji NSZZ "Solidarność", sprawozdania, apele, ogłoszenia, plakaty, oświadczenia, poezje, satyra wojenna, kalendarze, kartki poczty "S", ulotki i odezwy do mieszkańców Warszawy, a także liczne periodyki i druki KSS KOR, ROPCIO oraz innych organizacji antykomunistycznych. Dokumentację uzupełniają książki z podziemnej biblioteki Regionu Mazowsze, taśmy z nagraniami homilii ks. Jerzego Popiełuszki, z zebrań, spotkań patriotycznych, audycji rozgłośni radiowych oraz fotografie z manifestacji i uroczystości rocznicowych. Na konferencji prasowej obecni będą działacze konspiracyjnej "Solidarności" z lat 80-tych, którzy gromadzili w swoich domach dokumenty i nagrania, w tym m.in. Ewa Tomaszewska. W trakcie spotkania zostanie podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" a Archiwum Akt Nowych. Ma ono na celu zintensyfikowanie gromadzenia archiwaliów struktur oficjalnych oraz konspiracyjnych NSZZ "Solidarność" z lat 80-tych, wspomnień i relacji działaczy "S". W celu zebrania informacji zostanie przygotowana strona internetowa oraz ankieta historyczna, która pozwoli na skoordynowanie zbierania dokumentacji. Działające w AAN Archiwum Czynu Niepodległościowego prowadzi akcję pozyskiwania do zasobu państwowego archiwaliów m.in. organizacji społecznych oraz partii politycznych. Dotychczas zbiory zasiliły archiwa m.in.: Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, Porozumienia Centrum, Unii Demokratycznej, Solidarności Walczącej, Konfederacji Polski Niepodległej, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz szeregu innych.
Archiwum Akt Nowych jest centralnym archiwum Państwa Polskiego. Zostało założone na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919.