Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Feliks Stamm (1901 - 1976)

Feliks Stamm ur. 14.12.1901 r. w Kościanie, zm. 02.04.1976 r. w Warszawie.

Będąc podoficerem w Wojsku Polskim skończył w 1924 r.  Podoficerski Kurs Sportowy w Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportów w Poznaniu. Niedługo później wykształcił się na trenera boksu. Był jednocześnie bokserem, trenerem i zdarzało się, że i sędzią bokserskim. Został głównym szkoleniowcem  bokserskiej kadry olimpijskiej. Był trenerem na 7 Igrzyskach Olimpijskich – od 1936 do 1968 roku.

Był wychowawcą i trenerem wielu znakomitych pięściarzy, mistrzów, medalistów olimpijskich, Europy i świata m.in.: Zygmunta Chychły, Kazimiera Paździora, Jerzego Kuleja, Józefa Grudnia, Mariana Kasprzyka, Aleksego Antkiewicza, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Leszka Drogosza i wielu innych. Cieszył się estymą -  przez bokserów nazywany „papą”. Szanowany przez działaczy sportowych, aparatu partyjnego, jak i zwykłych kibiców. Był pomysłodawcą powstania i zbudowania dla sportowców ośrodka przygotowań Olimpijskich w Cetniewie (obecnie noszącego nazwę Centralny Ośrodek Sportu  Przygotowań Olimpijskich Cetniewo).  O jego wyjątkowej pozycji w sporcie świadczy fakt, że w PRL podczas zgrupowań uczestniczył wraz z podopiecznymi  w mszach świętych, po których nikt nie miał do niego o to pretensji (Artur Pasko, Sport wyczynowy w polityce państwa 1944—1989, Wydawnictwo Avalon Kraków 2012, s. 189).

Na jego cześć od 1977 r. odbywa się prestiżowy turniej bokserski o nazwie Międzynarodowy Turniej imienia Feliksa Stamma.

Autor: AAN