Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Janusz Sidło (1933 - 1993)

Janusz Sidło ps. „Łokietek” ur. się 19.06.1933 r. w Szopienicach, zm. 02.08.1993 r. w Warszawie. Lekkoatleta, najwybitniejszy polski zawodnik w historii w rzucie oszczepem. Rekordzista olimpijski, Polski, świata, Europy. 16-krotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz Europy. 

Był pierwszym Europejczykiem, który rzucił ponad 80 metrów. Pięciokrotnie startował na Igrzyskach Olimpijskich ( Helsinki 1952 r., Melbourne 1956 r., Rzym 1960 r., Tokio 1964 r., Meksyk 1968 r.). Sprawował funkcję kapitana polskiej reprezentacji w okresie Wunderteamu. Fachowy lekkoatletyczny magazyn „Track and field” uznał go za najlepszego lekkoatletę w historii, ponieważ przez 20 kolejnych sezonów plasował się w 10. najlepszych oszczepników świata. Jedyny medal olimpijski- srebrny- zdobył  podczas Igrzysk w Melbourne. Mógł mieć złoto, bowiem prowadził w konkursie, lecz przed ostatnią kolejką rzutów pożyczył swój oszczep Norwegowi Egilowi Danielsenowi. Ten wykorzystał swoją szansę i rzucił dalej od Polaka zdobywając złoto.

Dwukrotnie wygrał plebiscyt na najlepszego sportowca roku według „Przeglądu Sportowego”, był odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: AAN