Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Noc Muzeów w Archiwum Akt Nowych i Narodowym Archiwum Cyfrowym

Zapraszamy na Noc Muzeów organizowaną przez Archiwum Akt Nowych (AAN) oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), której tematem przewodnim w tym roku będzie 80. rocznica bitwy o Monte Cassino!  

18 maja (sobota), godz. 17:00-21:00  

ul. Hankiewicza 1, Warszawa

Wstęp na wydarzenie jest BEZPŁATNY.   

Noc Muzeów w Archiwum Akt Nowych

Zwiedzanie magazynów i pracowni AAN: 

Godziny: 17.15, 17.45, 18.15, 18.45, 19.15, 19.45, 20.15 

Czas zwiedzania: ok. 45 minut 

(Zbiórki chętnych do zwiedzania przy Biurze Obsługi Klienta w holu głównym na parterze) 

Zaprezentujemy miejsca w których na co dzień są przechowywane archiwalne skarby dokumentujące historię Polski. Uczestnicy poznają również tajniki pracy archiwalnego konserwatora, zwiedzając pracownię konserwacji AAN oraz na własne oczy przekonają się w pracowni digitalizacji z jakimi czynnościami jest związane cyfrowe udostępnianie archiwalnego zasobu. 

  • Przed gmachem będzie dostępna wystawa plenerowa „Bitwa o Monte Cassino na fotografiach ze zbioru Aleksandry i Mieczysława Białkiewiczów”– ekspozycja oryginałów w holu głównym na I piętrze. 
  • Na dziedzińcu AAN w godzinach 17.00-21.00 do dyspozycji gości będzie archiwalny punkt konsultacyjno-promocyjny,na którym będzie można zasięgnąć porad z zakresu archiwistyki oraz pobrać gadżety AAN. 
  • Na punkcie będzie można pobrać również karty pytań do konkursu z wiedzy o bitwie o Monte Cassino– odpowiedzi trzeba uzyskać zwiedzając wystawę plenerową. 
  • O godzinie 18:00 oraz 19:30, w sali 118, dr Krzysztof Langowski wygłosi referat „Bitwa o Monte Cassino – żołnierze i ich powojenne losy”.

 

Noc Muzeów w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Godziny:  17:00-17:45, 18:00-18:45, 19:00-19:45, 20.00-20.45 (4 grupy w NAC)  

  • Magazyny archiwalne NAC

W naszym zasobie mieści się prawie 16 milionów zdjęć: szklane klisze, błony fotograficzne, pozytywy, negatywy, stykówki…. Na co dzień poznajecie je w naszych serwisach internetowych w wersji cyfrowej, ale podczas Nocy Muzeów będziecie mogli podziwiać ich analogowe oryginały. W tym roku wśród prezentowanych archiwaliów znajdą się także bezcenne fotografie dotyczące bitwy pod Monte Cassino z zespołu 24 “Archiwum Fotograficzne Wojciecha Szumańskiego”. 

  • Pracownie digitalizacji NAC

W czasie spotkania poznacie profesjonalne urządzenia skanujące i dowiecie się więcej na temat profesjonalnej digitalizacji materiałów archiwalnych.  

Zajrzymy także do pracowni dźwięku, gdzie czeka nas niepowtarzalna okazja do odsłuchania przemówień generała Władysława Andersa oraz wspomnień żołnierzy walczących pod Monte Cassino

  • Wspólne czytanie reportażu Monte Cassino Melchiora Wańkowicza– Dziedziniec - od 17.00 do ostatniego słuchacza 
  • Pokaz archiwalnego filmu będącego zapisem wspomnień i nagrań z pola bitwy o Monte Cassino – Sala 118 – od 17.00 do 19.00 
  • Stoisko promocyjne Narodowego Archiwum Cyfrowego– Dziedziniec  

Międzypokoleniowy kolaż – rodzinne warsztaty plastyczne w wykorzystaniem archiwalnej fotografii – Sala NAC 204, godziny:  17:00 – 17:40 i 19:00 – 19:40 (2 grupy). Podczas warsztatów pokażemy fotografie związane z bitwą pod Monte Cassino. Dodatkowo zaprezentujemy jak wyglądała gazeta z okresu XX-lecia międzywojennego – Ilustrowany Kurier Codzienny.  Zaprosimy uczestników do stworzenia pamiątkowych kolaży o wybranej tematyce z wykorzystaniem kopii obejrzanych archiwaliów. 

Autor: AAN