Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Akcja pod Arsenałem – materiały z zasobu Archiwum Akt Nowych

26 marca 1943 roku Grupy Szturmowe Szarych Szeregów w brawurowej akcji o kryptonimie „Meksyk II” dokonały odbicia zatrzymanego przez niemieckie Gestapo Jana Bytnara „Rudego” – jednego z najważniejszych działaczy podziemnego harcerstwa.

W ramach precyzyjnie zaplanowanej akcji, pod gmachem warszawskiego Arsenału, 28 członków Grup Szturmowych, przy użyciu pistoletów maszynowych, broni krótkiej, granatów i butelek zapalających zatrzymało niemiecką więźniarkę kursującą pomiędzy siedzibą Gestapo w al. Szucha a więzieniem „Pawiak”. Po zlikwidowaniu niemieckiej obstawy udało się uwolnić z rąk oprawców 21 osób.

Akcja pod Arsenałem pozostaje jedną z najlepiej przygotowanych i przeprowadzonych akcji specjalnych w historii wojskowości.

W zasobie Archiwum Akt Nowych znajdują się liczne archiwalia dotyczące akcji, są to m.in. oryginalne raporty i meldunki Komendy Głównej Armii Krajowej, wpisy w podziemnej prasie oraz dokumentacja kombatancka z powojennych obchodów rocznicy Akcji.

Dzięki zachowanym w zasobie Archiwum Akt Nowych zdjęciom, możemy również spojrzeć w twarz części uczestników akcji.

Autor: AAN