Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

103 Lata Niepodległej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Uroczyste przekazanie archiwaliów Armii Krajowej zebranych przez dr hab. Andrzeja Kunerta do zasobu Archiwum Akt Nowych - Konferencja naukowa „Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 - stan zachowania”

W czwartek 1 grudnia 2022 roku, w budynku PAST-y, ul. Zielna 39, w sali konferencyjnej na IV piętrze, o godzinie 10:00, odbędzie się uroczystość przekazania unikatowych materiałów archiwalnych dotyczących Armii Krajowej do zasobu Archiwum Akt Nowych.

Dzięki wieloletniej współpracy Archiwum Akt Nowych  z dr hab. Andrzejem Kunertem do państwowego zasobu archiwalnego trafia kolejna partia ważnych materiałów archiwalnych. Wybitny badacz historii Polskiego Państwa Podziemnego przekazuje mającą ogromne znaczenie historyczne konspiracyjną i powstańczą korespondencję mjr. Tadeusza Adama Wardejn-Zagórskiego ps. „Gromski”. Pośród zachowanych dokumentów znajdują się oryginalne raporty, sprawozdania i meldunki o sytuacji w walczącej Warszawie, oraz korespondencja w sprawie komunikatów i prowadzenia działalności informacyjnej.

Materiały te w znakomity sposób uzupełniają wiedzę o wydarzeniach, które miały miejsce przed wybuchem Powstania, jak i o reakcjach i wpływie Komendy Głównej Armii Krajowej  na rozwój wydarzeń w jego trakcie.

Uroczystość przekazania archiwaliów będzie wydarzeniem rozpoczynającym dwudniową konferencję naukową „Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 – stan zachowania” organizowaną w gmachu PASTy w dniach 1-2 grudnia, dzięki współpracy Archiwum Akt Nowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. Konferencję objęła patronatem honorowym Fundacja Armii Krajowej w Londynie.

Program konferencji dostępny poniżej. Wstęp wolny.

Autor: AAN