Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

100 lecie służby cywilnej

100 lecie służby cywilnej

"Kalendarium 1920"

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Cichociemni - fundament polskich Wojsk Specjalnych.

W 15. rocznicę powołania do życia WOJSK SPECJALNYCH - Archiwum Akt Nowych i Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oddaje Państwu do użytku broszurę zawierającą skany niezwykłego dokumentu opracowanego w Londynie przez kpt. Macieja Kalenkiewicza i kpt. Jana Górskiego pod tytułem "Uderzenie powierzchniowe jako nowa forma walki zaczepnej. Studium" (s. 11-35), a datowanego 29 marca 1941 roku.

To ważny tekst, jedno z pierwszych opracowań dotyczących rodzącej się koncepcji walki mającej być stosowanej między innymi przez Cichociemnych.

To stosunkowo mało znany dokument, który znajduje się w spuściźnie archiwalnej emigracyjnego działacza politycznego, dziennikarza i publicysty Stanisława Grocholskiego (1912-2000), w teczce o sygnaturze 649. Uzupełniają go dwa inne dokumenty z 1941 r., które powstały w Londynie, w Ministerstwie Spraw Wojskowych do wykorzystania w działaniach dywersyjnych - "Instrukcja wykorzystywania i niszczenia stałych urządzeń tele i radiotechnicznych" (s. 37-107) oraz "Instrukcja zasad zaimprowizowanego żywienia i toksykologii" (s. 109-115)

Słowo wstępne napisali Pani Maria Danuta Wołągiewicz córka Macieja Kalenkiewicza ps. Kotwicz, wnuk mjr. dypl. Jana Górskiego ps. Chomik - Pan Michał Górski i Prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Pan dr Bogdan Rowiński, który zainicjował przygotowanie publikacji.

Poniższe linki pozwalają pobrać publikację w formie PDF w formie pojedynczych stron i rozkładówek.

http://1920.gov.pl/pliki/digitalizacja/cichociemni.pdf

http://1920.gov.pl/pliki/digitalizacja/cichociemni_.pdf