Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Generał Tadeusz Pełczyński (14.02.1892 – 03.01.1985), m.in. ps. „Grzegorz”, „Robak”, generał, zastępca dowódcy AK.

Urodził się 14 lutego 1892 roku w Warszawie jako syn Ksawerego i Marii Liczbińskiej. Był prawnukiem Michała Pełczyńskiego, generała armii Królestwa Polskiego (Kongresowego). Naukę rozpoczął w Szkole Realnej w Łowiczu, którą następnie kontynuował w warszawskim Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego (obecnie Zamoyskiego). Po uzyskaniu matury w 1911 roku podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ich trakcie był członkiem Polowych Drużyn „Sokoła” i Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich stając się oficerem 6 pułku piechoty. W 1917 roku internowany przez Austriaków. Po zwolnieniu w marcu 1918 roku rozpoczął pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej.

Generał Tadeusz Pełczyński (14.02.1892 – 03.01.1985), m.in. ps. „Grzegorz”, „Robak”, generał, zastępca dowódcy AK.

Urodził się 14 lutego 1892 roku w Warszawie jako syn Ksawerego i Marii Liczbińskiej. Był prawnukiem Michała Pełczyńskiego, generała armii Królestwa Polskiego (Kongresowego).

            Naukę rozpoczął w Szkole Realnej w Łowiczu, którą następnie kontynuował w warszawskim Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego (obecnie Zamoyskiego). Po uzyskaniu matury w 1911 roku podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ich trakcie był członkiem Polowych Drużyn „Sokoła” i Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich stając się oficerem 6 pułku piechoty. W 1917 roku internowany przez Austriaków. Po zwolnieniu w marcu 1918 roku rozpoczął pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej.

            W listopadzie 1918 roku przyjęty do Wojska Polskiego. W latach 1921-1923 był słuchaczem Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, którą ukończył jako oficer Sztabu Generalnego. Następnie dowódca batalionu szkolnego w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie. W 1924 roku przydzielony do Biura Ścisłej Rady Wojennej. Był potem m.in. szefem Oddziału II Sztabu Głównego, dowódcą 5 pułku piechoty w Wilnie, a w 1939 roku mianowany dowódcą piechoty dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty.

Walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Następnie w SZP-ZWZ-AK. W latach 1940-1941 był komendantem Okręgu Lubelskiego ZWZ, a w latach 1941-1944 szefem sztabu Komendy Głównej ZWZ-AK. Od lipca 1943 roku zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Mianowany generałem brygady. Ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania przebywał w niemieckich obozach. Po wyzwoleniu obozu wyjechał do Londynu. Został wyznaczony na stanowiska szefa Gabinetu Naczelnego Wodza. Włączył się aktywnie w działalność środowisk emigranckich, kombatanckich i naukowych, mających na celu upamiętnienie wysiłku w czasie wojny. Był m.in. przewodniczącym Rady Studium Polski Podziemnej.

Otrzymał wiele odznaczeń polskich i zagranicznych, m.in. Order Orła Białego, Order Wojenny Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Krzyż Armii Krajowej.

Zmarł 3 stycznia 1985 roku w Londynie.

W 1995 roku jego szczątki ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.