Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kobiety Uczone: Maria Skłodowska-Curie (07.11.1867 – 04.07.1934)

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Wywodziła się z rodziny inteligenckiej o korzeniach szlacheckich. Jej rodzicami byli Władysław i Marianny z Boguskich. Po ukończeniu Żeńskiego Gimnazjum Rządowego dawała korepetycje. W 1891 roku rozpoczęła studia matematyczno-fizyczne na paryskiej Sorbonie. W 1893 roku otrzymała licencjat z fizyki a w 1894 z matematyki. W 1895 roku poślubiła Pierre’a Curie, francuskiego fizyka, z którym otrzymała w 1903 roku Nagrodę Nobla.

Maria prowadziła badania nad promieniowaniem. Odkryła z mężem dwa nowe pierwiastki chemiczne – rad i polon, drugi z nich został nazwany na cześć Polski. W 1903 roku Maria otrzymała stopień doktora za rozprawę „Badanie ciał radioaktywnych” oraz Nagrodę Nobla z fizyki (razem z Pierrem Curie i Henrim Becquerelem). W 1906 roku, po śmierci męża, objęła katedrę fizyki na Sorbonie, stając się pierwszym profesorem kobietą tejże uczelni. W 1911 roku Maria otrzymała ponownie Nagrodę Nobla, już samodzielnie, tym razem z chemii. Była pierwszym uczonym, któremu nadano tę nagrodę dwukrotnie i pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w chemii. Maria była inicjatorką powołania Instytutu Radowego (1914 rok). Jej osiągnięcia w fizyce i chemii są nie do przecenienia.

 

Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku. Spoczęła obok męża na cmentarzu w podparyskim Sceaux. 20 kwietnia 1995 roku szczątki obojga zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

Autor: AAN